Egyesült Államok;Svédország;Törökország;F-16;ratifikáció;vadászgépek;NATO-csatlakozás;

Gyorsan teljesült is a török elnök kívánsága, a svéd NATO-csatlakozás ratifikálása után vehet is negyven F-16-os vadászgépet az amerikaiaktól

Az ügylet feltétele az Egyesült Államok részéről deklaráltan az volt, hogy Törökország ratifikálja Svédország NATO-csatlakozását.

Az Egyesült Államok kormánya jóváhagyta 40 darab F-16-os vadászgép eladását Törökországnak 23 milliárd dollár értékben. Előzőleg Joe Biden amerikai elnök sürgősséggel kérte, hogy haladéktalanul hozzák meg a döntést – írja a BBC, emlékeztetve, hogy a török elnök több más korábbi kifogás után ehhez kötötte, hogy aláírja a törvényt Svédország NATO-csatlakozásának a jóváhagyásáról. Azt az ankarai parlament még kedden szavazta meg, RecepTayyip Erdogan pedig a dokumentumot csütörtökön írta alá.

Az amerikai-török ügylet, amely már 2021 óta húzódik, tartalmazza a Törökország már meglévő 79 ​​F-16-osának a felújítását is. A tranzakció jóváhagyása előtt négy szenátusi bizottságnak is rá kellett bólintania a fegyverszállításra. Ben Cardin demokrata szenátor, a szenátus külügyi bizottságának elnöke ki is mondta, hogy az ügyletet csak akkor hagyják jóvá, ha megtörténik Svédország NATO-tagságának ratifikációja. Említett további elvárásokat is, így Törökország emberi jogi helyzetének javítását, és azt, hogy az ankarai vezetés segítse elő Oroszország felelősségre vonását Ukrajna két éve történt lerohanása és az azóta tartó háború miatt.

A BBC kiemelte. hogy Magyarország az egyetlen NATO-tag, amely még nem ratifikálta Svédország csatlakozását, „bár az utóbbi időben a fejlődés jelei mutatkoznak”. Ez alatt nyilván azt érthették, hogy pénteken Jens Stoltenberg NATO-főtitkár úgy nyilatkozott: arra számít, hogy Magyarország február végén ratifikálja Svédország csatlakozási dokumentumát. Orbán Viktor miniszterelnöknek Budapestre invitáló levelére ugyan Ulf Kristersson svéd kormányfő végül azt írta válaszul, hogy egy alkalmas időpontban szívesen eljön Budapestre, de arra is lesz lehetőség, hogy február 1-jén Brüsszelben, az Európai Tanács ülésén tárgyaljanak egymással.