Józan, mértékletes és fegyelmezett politikára van szükség, így idén is folytatni kell a fegyelmezett fiskális politikát. A cél az, hogy 5 százalék környékén legyen az éves átlagos infláció - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter az iCon gazdaságpolitikai konferenciáján Sopronban a Magyar Távirati Iroda (MTI) beszámolója szerint.
Mentőövet dobott az Európai Bizottság, hatalmas bukást úszott meg vele az Orbán-kormányA tárcavezető hangsúlyozta: meggyőződése szerint amíg az infláció mértéke nem megy vissza egy moderáltabb tartományba, addig csak korlátozottan lehet költségvetési költekezésbe fogni.
Abban konszenzus van, hogy az idei infláció jóval kisebb lesz, mint a tavalyi - mondta, hozzátéve, hogy "óriási eredménynek" tartja, hogy míg tavaly januárban 25,7 százalék volt az infláció, addig decemberben 5,5 százalék. Meglátása szerint az idei januári adat még kedvezőbb lesz.
A 2023-ban „elért” 17,6 százalékos csúcsnál magasabb inflációt 26 éve nem mértekLassú inflációcsökkenéssel számolhatunkElmondta: komoly kihívás lesz az idei év, mert az elfogadott költségvetés szerint 6 százalék környékéről kellene 3 százalék alá csökkenteni az államháztartási hiányt. „Ezt meg tudnánk lépni, de növekedési áldozata és vesztesége lenne” - fogalmazott, hozzátéve, hogy ez a munkanélküliség növekedésében jelentkezne, amit nem szeretnének.
Nem tudni, mi lesz a magas államháztartási hiánnyal, de ha az Orbán-kormány későn lép, az infláció is nőhetKormánygondolkozás van arról, hogy a hiányt nem egy, hanem két év alatt kellene 3 százalék alá csökkenteni, de döntés még nem született - mondta. Meglátása szerint reálisabb a két év és az idei évre a piac is inkább 4-4,5 százalékos hiányt tud realizálni. Szólt arról is, hogy az euró bevezetése nem cél, hanem eszköz. Példaként említette Szlovákiát, ahol a gazdaság nem lett sikeresebb azzal, hogy bevezették az eurót.