bíróságok;Országos Bírói Tanács;

- Kitört a béke az Országos Bírói Tanács alakuló ülésén, rácáfoltak az előzetes várakozásokra

Szabó Pétert, a Győri Ítélőtábla polgári ügyszakos bíráját választotta elnökévé az új összetételű OBT.

Szabó Pétert, a Győri Ítélőtábla polgári ügyszakos bíráját választotta elnökévé alakuló ülésén az új összetételű Országos Bírói Tanács (OBT). A testület elnökhelyettesévé Varga Ritát, a Kaposvári Törvényszék polgári ügyszakos tanácselnökét választották, valamint kijelölték az OBT sajtószóvivőjét, Kovács Ildikót, a Szekszárdi Járásbíróság büntető ügyszakos bíróját. A 15 fős bírói tanács 14 tagját a január 8-i küldöttértekezleten választották meg hatéves időszakra saját soraikból a mintegy 3000 magyar bírót képviselő bíró küldöttek – a 15. tagot, a Kúria mindenkori elnökét a törvény delegálja a testületbe.

Az elnök és az elnökhelyettes – akiket az OBT tagjai maguk közül, titkos szavazással választottak – megbízatása három évre szól, és mindketten újraválaszthatók.

Az előzetes várakozásokra rácáfolva, Bagdi Árpád, a Gyulai Törvényszék elnöke – az egyetlen olyan tag, aki az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökének kinevezési jogkörébe tartozik – nem kapott jelölést az OBT elnöki posztjára, ahogy Varga Zs. András Kúria-elnök neve sem került szóba.

Ez óvatos optimizmusra ad okot a tanács jövőbeli működését illetően, hiszen a bírói önigazgatást megtestesítő OBT alkotmányos feladata a bíróságok központi igazgatásának, az OBH-elnök tevékenységének felügyelete. Márpedig a bírósági vezetők, így Bagdi munkáltatója is az OBH elnöke, akinek a munkáját kell ellenőriznie OBT-tagként. Ehhez hasonlóan „összeférhetetlen” lenne – bár a törvény nem zárja ki – a Kúria elnökének OBT elnökké választása, ráadásul Varga Zs. nyilvánosan is ellenezi a bírói autonómiát. Az OBT jogkörei tavaly június 1-től jelentősen kibővültek; az idevágó törvények módosítása az Európai Bizottság elvárása, s az euró milliárdok folyósításának egyik feltétele volt. A most lejáró mandátumú OBT-t gyakorta érték kormányzati támadások, ehhez képest kedden „kitört a béke” – az alakuló ülés nyilvános részén felszólalt a Kúria elnöke mellett Tuzson Bence igazságügyi miniszter, Polt Péter legfőbb ügyész és Senyei György OBH-elnök is.

Ultimátumot adott a közlekedési minisztérium a több bért követelő buszvezetőknek: beérik kisebb emeléssel, vagy kimaradnak. Az érdekvédők szerint még nem lefutott a meccs.