Több mint fél évvel a vitára bocsátás után – a Magyar Gyógyszerész Kamara tiltakozása ellenére – kiadta új rendeletét a belügyminiszter arról, hogy májustól a fiókgyógyszertár nyitvatartási idejében néhány kivételtől, például a helyszínen történő gyógyszerkészítéstől eltekintve a gyógyszerésznek nem kell majd személyesen jelen lennie – vette észre a hvg.hu.
A kedd esti Magyar Közlönyben megjelent végleges jogszabályban az is szerepel, hogy
ebben az esetben a gyógyszerész hír- vagy távközlési eszköz útján legfeljebb 15 percen belül elérhető, és az eszközön keresztül a gyógyszertári feladatokba távkapcsolat útján bevonható”, felvilágosítást, irányítást, tájékoztatást ad.
az ehhez szükséges személyi és technikai feltételek biztosítása a gyógyszertár működtetőjének feladata.
és távfelügyelet útján végezhetik majd a gyógyszerbiztonsági ellenőrzést, valamint így hívhatják fel a figyelmet például az azonos hatóanyagú, de eltérő nevű gyógyszerek párhuzamos szedésével járó kockázatokra.
Mint arról lapunk is beszámolt, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke korábban egy részletes állásfoglalásban fejtette ki, miért lenne elhibázott egy ilyen döntés. Hankó Zoltán egyik legfontosabb érve az volt, hogy egyetlen patika sem nyithat ki gyógyszerész jelenléte nélkül, „ez alapvető gyógyszer- és betegbiztonsági kérdés”. Ráadásul a gyógyszerész sok mindenért felelős,
az ő kompetenciája a gyógyszerek helyettesítése és az eltérő hatáserősségű gyógyszerek kiadása,
több esetben csak ő adhat ki készítményt akkor, ha a beteg valamilyen jelentős mellékhatást tapasztalt, vagy ha fennáll a veszélye a párhuzamos gyógyszer alkalmazásának,
illetve az ő hatáskörébe tartozik az úgynevezett generikus helyettesítés, ami az ugyanolyan hatóanyag-tartalmú, de olcsóbb termékeket jelenti.
„A tervezet megvalósulása elsődlegesen a gyógyszertári láncoknak kedvező (minél nagyobbak, annál inkább), holott a javaslat elvileg a vidéki gyógyszerellátás terheit akarja csökkenteni” – írta állásfoglalásában az elnök, aki szerint vidéken nem a gyógyszerészek hiánya jelenti a legfőbb gondot, az csak egy következménye a jelenlegi struktúra működésének. Nagyobb baj az, hogy hiányoznak a fiókgyógyszertárak működésének gazdasági feltételei, és a szabályozás nem tesz különbséget a fiókgyógyszertárak között. Akadnak ugyanis olyanok, amelyek minden nap rendelkezésre állnak és olyanok is, amelyek csak heti 2-3 alkalommal, pár órára nyitnak ki.
Gyógyszerész nélkül hagyná a kisebb vidéki patikákat az Orbán-kormány