Orbán Viktor;bukás;Török Gábor;Novák Katalin;Varga Judit;

Török Gábor: Novák Katalin politikai karrierjének vége, az ügy valódi főszereplője azonban Orbán Viktor

A politikai elemző szerint Novák Katalin akkor is elbukott, ha a hivatalában marad. Varga Judit politikai kára még nem ennyire egyértelmű.

Novák Katalin kegyelmi botrányának tanulságait vette számba Török Gábor politikai elemző a Facebookon. Bejegyzésében úgy vélekedett, hogy az államfő politikai karrierjének a történtek után akkor is vége, ha ezt egyelőre nem veszi észre, és még akkor is, ha esetleg hivatalban marad. Novák Katalin ugyanis azt a tervezett alkotmánymódosítást üdvözli éppen, és akarja jó szívvel aláírni, amely arról szól, hogy ne írhasson alá többet a mostani botrányt kiváltóhoz hasonló kegyelmi döntéseket - mutatott rá.

Török Gábor szerint ha Novák Katalin mindezt átgondolja, világossá válik számára, hogy

„ennél nagyobb megalázás elnököt nem nagyon érhet az őt megválasztó és támogató politikai többség részéről.”

Közjogilag az ügy másik főszereplője a kegyelmi kérvényt előterjesztő és ellenjegyző Varga Judit akkori igazságügyi miniszter. Török Gábor szerint az ő politikai kára még nem látszik ennyire világosan, de nyilvánvaló, hogy ebben az ügyben ő is roncsolódik. Ha pedig a Fidesz nem akarja, hogy a téma hónapokra napirenden maradjon, minden bizonnyal még hátrébb kell léptetniük, így az sem lenne meglepő, ha végül mégsem Varga Judit állna a kormánypárt európai parlamenti listájának élén - vélekedett a politikai elemző.

Török Gábor ezután úgy folytatta, hogy az ügy valódi főszereplője azonban - mint jó ideje minden ügyé - Orbán Viktor miniszterelnök, ennek megfelelően a végső politikai feleősség is az övé. Az elemző szerint számára a legnagyobb tanulság talán az lehet, hogy még egy ennyire aszimmetrikus, domináns politikai helyzetben sem teljesen mindegy, hogy kiket jelöl a fontos pozíciókba. Török Gábor azt ugyanis elképzelhetetlennek tartja, hogy Mádl Ferenc, Sólyom László vagy akár Áder János átegedett volna egy ilyen kegyelmi kérvényt - bármi és bárki is állt az előterjesztés hátterében - úgy, hogy ne szólalt volna meg az államfői hivatalban a vészcsengő.

Mindezek alapján Török Gábor az egyik tanulságként azt vonta le, hogy a politika klasszikus szabályai, logikái egy domináns rendszerben sem változnak meg, a rossz döntésnek pedig maximum más környezetben érvényesülnek a következményei. A másik tanulság pedig az elemző szerint az, hogy bár az ellenzék ebben a rendszerben önmagában nem képes arra, hogy ártson a kormányoldalnak, a hatalmon lévők nincsenek védve a saját hibáiktól, amelyek akár a rendszerre is hatással lehetnek.