Mutatkozott esély arra, hogy kedden kiderül, milyen szerepet játszott Balog Zoltán, az Orbán-kormány volt minisztere, református püspök, a zsinati lelkészi elnöke abban, hogy Novák Katalin elnöki kegyelemben részesítette a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon pedofilügyben kényszerítésért elítélt igazgatóhelyettesét. Mindez csak részben valósult meg.
A református egyház székházában hosszú órákon keresztül zárt ajtók mögött zajlott az a tanácskozás, amit esperesek és egyházmegyei gondnokok (világi vezetők) részvételével Balog Zoltán hívott össze. A püspök utána lapunknak is megküldött videófelvételen számolt be a történtekről.
Közlése szerint a „személyemet és az egyházunkat ért támadásokat” beszélték meg. A meghívott tisztségviselők négyötöde vett részt a tanácskozáson, amely „véleménynyilvánító titkos szavazással” ért véget. A jelenlévők 86 százaléka bizalmáról biztosította Balog Zoltánt, amiért ő hálás köszönetet mondott. Az elnökségi tanács – négy püspök, négy főgondnok – ugyanakkor határozottan arra kérte a Balog Zoltánt, gondolja át közéleti szerepvállalásait, abból a szempontból, hogy azok mennyiben egyeztethetők össze a zsinati lelkészi elnöki megbízatásával. Ennek a kérésnek eleget fog tenni. A bizalom – jegyezte meg – erőt ad számára a támadások elviseléséhez.
„Elutasítunk minden olyan törekvést, amely egyházunkat egy olyan ügybe akarja belerángatni, amelyhez semmi köze nincs” – folytatta Balog Zoltán. Kegyelmi kérvényekkel ugyanis – állapította meg – a református egyház testületei nem foglalkoznak.
Felidézte, hogy régóta jó kapcsolatban van Novák Katalinnal, tagja a tanácsadó testületének. Döntéseket a köztársasági elnök hoz, szuverenitása megkérdőjelezhetetlen. Az általa hozott döntésért vállalta a felelősséget – utalt a K. Endrének adott államfői kegyelemre Balog Zoltán.
Balog Zoltán elismerte, hogy hibázott, de minden felelősséget Novák Katalinra hárítOrbán Viktor azonnal jelezte, hogy bízik Balog ZoltánbanA püspök több ponton szinte szó szerint megismételte azt a belső körlevelet, amit előzőleg küldött ki a lelkipásztoroknak és a presbitereknek. Elmondta, hogy minisztersége idején, 2016-ban a bicskei gyermekotthon igazgatója a szakterület felterjesztésére kapott kitüntetést: amikor gyanú merült fel ellene, ő azonnal felfüggesztette, vizsgálatot rendelt el. Az igazgató a büntetőeljárás végén börtönbe került. (Szabó Tímea ellenzéki politikus szerint már hetekkel Balog állami kitüntetése előtt folyt a rendőrségi nyomozás, elképzelhetetlen, hogy valaki ne szólt volna a miniszternek arról, kit is akar kitüntetni.) Balog állította, hogy személyesen soha nem találkozott a igazgatóval, aki amúgy nem folyamodott kegyelemért.
Az igazgatóhelyettes érdekében, akit nem pedofilként (hanem bűnrészesként) ítéltek el, mások fordultak a köztársasági elnökhöz kegyelmi kérvénnyel. „A kérvényt nem én nyújtottam be, és nem is terjesztettem fel” – cáfolt olyasmit Balog Zoltán, amit senki nem is állított.
Új elemként a püspök elismerte, hogy „másokkal egyetemben” az ő véleményét is kikérték a kegyelmi kérvényről. Az igazgatóhelyettes életére vonatkozó információk alapján egyetértett azzal, hogy K. Endre kegyelmet kapjon. „Tévedtem és hibáztam. Akitől ezért bocsánatot kell kérnem, attól bocsánatot kértem és kérek” – fogalmazott Balog Zoltán, ismét hangsúlyozva, hogy döntést nem hozott. A pedofília bűnének mélységes elutasítása számára soha nem képezte vita tárgyát, nem is fogja.
A püspök úgy érzi, nem azért kell bocsánatot kérnie, mert egy kegyelmet kérő ember mellé állt – többször előfordult már hasonló –, hanem azért, mert ez az ügy a református egyháznak kárt okozott. Ezt mélységesen sajnálja.
Minden reformátustól azt kérte, hogy bocsásson meg. „De arról, hogy ennek milyen következménye legyen egyházunkban, nem a média, nem az ellenzék, nem a kormány dönt, hanem kizárólag a választott egyházi tisztségviselők” – hívta fel a figyelmet a püspök. Balog Zoltán végül kifejezte reményét, hogy a gyűlölködés helyett a békesség és a szeretet fog uralkodni.