V. János, a bicskei gyermekotthon egykori igazgatója azután kapott kitüntetést a fővárostól, hogy korábban már nyomoztak ellene szexuális zaklatás gyanújával. A Telex birtokába került dokumentumok szerint erről feljegyzés is készült a fővárosi önkormányzatnál, de ezek valahogy mégsem kapcsolták be akkor a vészcsengőt senkinél.
A 2015-ös Bárczy István-díj és a 2016-os Magyar Bronz Érdemkereszt odaítélése azért furcsa, mert bár a volt igazgató a kitüntetések átvétele után bukott le, az ügynek már bőven voltak előzményei.
A Telex birtokában lévő dokumentumok szerint 2011-ben ugyanis már bepanaszolták zaklatás miatt V. Jánost a fővárosi önkormányzatnál, és az ügyben rendőrségi nyomozás is indult, erről pedig az adományozóknak tudniuk kellett.
A portál szerint
2011 szeptemberében a bicskei gyermekotthon két dolgozója tett bejelentést arról, hogy az igazgató szexuálisan zaklathatja a gyerekeket. A bejelentésről jegyzőkönyvet vett fel az önkormányzat osztályvezetője és jogi szakreferense.
2011. szeptember 16-án a két bejelentő személyesen is megjelent az osztályvezetőnél, és azt közölték: „néhány gyerek jelzése alapján felmerült, hogy az igazgató bizonyos esetekben nem megfelelő magatartást tanúsít a növendékekkel, félreérthető szexuális tartalmú gesztusokat, kijelentéseket tesz”.
hat nappal későbbi írásos bejelentésükben részletesen leírták a gyermekotthonban történt visszaéléseket.
szeptember 29-én bejelentés alapján Csomós Miklós főpolgármester-helyettes az önkormányzat képviseletében bejelentéssel élt az Országos Rendőr-főkapitányságon. Ebben lényegében továbbította az ügyet azzal, hogy „amennyiben az előadottak alkalmasak bűncselekmény gyanújának megállapítására, (a rendőrség) tegye meg a szükséges nyomozati intézkedéseket”. Az igazgatót ekkor nem függesztették fel, fegyelmi eljárás nem indult ellene.
a rendőrség kivizsgálta az esetet, majd 2012. június 18-án megszüntette a nyomozást azzal, hogy nem állapítható meg a bűncselekmény elkövetése, és az eljárás folytatásától sem várható eredmény.
Azt már az egy évvel későbbi ombudsmani vizsgálat állapította meg, hogy „a tanúként kihallgatott gyermek törvényes képviseletének az intézményvezetővel munkajogi függőségi viszonyban álló személy általi ellátása a gyermek védelemhez és gondoskodáshoz fűződő joga sérelmének közvetlen veszélyét idézte elő”. Azaz az eljárásban a megvádolt igazgató beosztottja lett a sértett gyerekek törvényes képviselője, ami jelentősen befolyásolhatta a tanúvallomásokat. Ez a beosztott a később elnöki kegyelemben részesített korábbi igazgatóhelyettes, K. Endre volt.
Az ombudsman aggályai ellenére előbb Szentkirályi Alexandra, majd Lázár János adott át kitüntetést Balog Zoltán jóvoltából a bicskei gyermekotthon pedofil igazgatójánakMindez azonban nem volt elég ahhoz, hogy a zaklatási ügybe keveredett igazgató ne kapjon fővárosi elismerést három évvel később, 2015-ben. Mint a Telex birtokába került felterjesztésében Bagdy Gábor volt KDNP-s főpolgármester-helyettes írta, V. János többek között azzal érdemelte ki a díjat, hogy „úttörő szerepet vállalt az állami gondoskodásban élők egyéni, személyre szabott megsegítésében”.
Bagdy a kézzel írt javaslatban később úgy fogalmazott, V. János „megértő, legendásan türelmes és elfogadó, gyermekközpontú attitűddel rendelkezik, vezetői stílusát higgadtság, optimizmus, derű, ugyanakkor kellő határozottság jellemzi”.
A Bárczy István-díjat a gyermekotthon akkori igazgatója 2015. június 5-én a fővárosi pedagógusnap alkalmából meg is kapta. Azonban nem Tarlós István főpolgármester vagy a felterjesztő Bagdy Gábor, hanem Szentkirályi Alexandra akkori főpolgármester-helyettes adta át neki.
A Telex megkereste Tarlós István akkori főpolgármestert, hogy tudott-e a kitüntetett érintő korábbi nyomozásról, valamint hogy miért nem ő adta át a díjat. Tarlós közölte,
nem érti Balog Zoltánt, miért szőtte bele körlevelébe a fővárosi díjat, amikor az elmúlt napok történései nem a pedofília miatt börtönbe került igazgatóról, hanem az őt fedező igazgatóhelyettes kegyelméről szóltak,
rossz dátumot idézett Balog Zoltán, a fővárosi díjat nem 2016-ban, hanem 2015-ben kapta az igazgató, amikor még senkinek sem volt fogalma arról, hogy egy év múlva újabb nyomozás indul ellene, sőt, emlékei szerint a kitüntetést Karácsony Gergely is megszavazta képviselőként,
2011-ben olyan fontos ügyekkel volt elfoglalva, mint a 3-as metró vagy a BKV finanszírozása, így az első (2011–2012-es) nyomozás híre el se jutott hozzá,
és ő főpolgármesterként ezeket az évente több tucat embernek adományozott kisebb díjakat be se kérte ellenőrzésre, így azt se tudta, ki a bicskei igazgató. Egyébként csodálkozik, hogy a körlevél szerint Balog Zoltán egyáltalán emlékszik erre a fővárosi díjra.
Karácsony Gergely főpolgármester szerda reggel a Facebook-oldalán közölte, azonnali belső vizsgálatot rendelt el annak kiderítésére, hogy a fideszes városvezetés idején ki, miért, és milyen információk birtokában döntött a 2013-ig fővárosi fenntartásban működtetett bicskei gyermekotthon pedofil bűncselekményekért később elítélt vezetőjének fővárosi kitüntetéséről. Hozzátette, hogy ha mulasztás történt, ha emiatt a gyermekotthon lakóinak további abúzusokat kellett elszenvedniük, akkor a felelősök megnevezése és számonkérése nem maradhat el. Karácsony arra is kitért, hogy a 2015-ben adományozott Bárczy István díjat főpolgármesterré választása után, 2019-ben a Fővárosi Közgyűlés a javaslatára visszavonta.
Karácsony Gergely belső vizsgálatot rendelt el, hogy kiderítse, miért kaphatott egy pedofil bűnöző kitüntetést a fideszes városvezetéstől