Miután kiszivárgott Balog Zoltán református püspök, korábbi emberi erőforrás miniszter református egyházközösséghez írt levele a kegyelmi botrány vonatkozásában, a Magyar Hang elemezte a dokumentum állításait és arra jutott, hogy az üzenet több helyen is pontatlan, illetve hiányos.
Vasárnap derült ki, hogy a K. Endrének, a bicskei gyermekotthon pedofil igazgatójának falazó igazgatóhelyettesnek adott, Novák Katalin köztársasági elnök és Varga Judit volt igazságügyi miniszter bukásához vezető kegyelem mögött Balog Zoltán masszív lobbitevékenysége állhatott. A korábbi emberi erőforrás-miniszter későbbi levelében szóba került a pedofil bűnöző V. János korábbi állami kitüntetése is, azt írta: „2016-ban miniszterségem alatt a bicskei gyermekotthon főváros által Bárczy István-díjjal jutalmazott igazgatója a szakterület felterjesztésére kapott kitüntetést, s amikor gyanú merült fel ellene, azonnal felfüggesztettem, vizsgálatot rendeltem el, s a büntetőeljárás végén börtönbe került.”
Ezzel kapcsolatban a lap azt írta, hogy az akkor Tarlós István vezette főváros nem 2016-ban, hanem 2015-ben tüntette ki V. Jánost. A pedofil igazgató a díjat az indoklás szerint „az állami gondoskodásban élők megsegítésében, a gyermekvédelmi szakellátás minőségi átalakításában végzett fáradhatatlan, gyermekközpontú vezetői munkája elismeréseként” vette át Szentkirályi Alexandrától (akkori nevén Szalay-Bobrovniczky Alexandrától), Budapest akkori főpolgármester-helyettesétől. A lap megjegyzi, hogy a jelenlegi kormányszóvivő feltehetően nem tudott V. János bűncselekményeiről, érdekesség ugyanakkor, hogy a kegyelmi botrányba belebukott Novák Katalin lehetséges utódjaként éppen Szentkirályi Alexandra férjét, Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi minisztert emlegetik mostanában. V. Jánost a Karácsony Gergely vezette fővárosi közgyűlés fosztotta meg a Bárczy-díjtól 2019-ben, igaz, erre annak idején Tarlós István is ígéretet tett újraválasztása esetére.
Ugyanakkor a pedofil igazgató 2016-ban egy másik kitüntetést is kapott, a kormány nevében Lázár János akkori Miniszterelnökséget vezető miniszter adott át neki Magyar Bronz Érdemkeresztet, mivel az akkor éppen Brazíliában tartózkodó kormánytagokat ő helyettesítette.
„Balog Miniszter úr távollétében valamennyi állami kitüntetést Lázár Miniszter úr adta át a Vigadóban. A kérdésben szereplő kitüntetettet a Kitüntetési Bizottság javasolta”
– közölte annak idején Balog Zoltán tárcája, az Emberi Erőforrások Minisztériuma.
Jobbikos és MSZP-s képviselők aztán 2019-ben kezdeményezték V. János megfosztását a kitüntetéstől, az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó felvetését azonban a jelenleg korrupcióval vádolt Völner Pál akkori igazságügyi államtitkár elutasította. Érdekesség, hogy Magyar Péter, Varga Judit volt igazságügyi miniszter exférje épp tegnap állította azt, hogy volt felesége még a Schadl-Völner botrány kirobbanása előtt ki akarta rúgni Völner Pált, de ezt Orbán Viktor nem engedélyezte.
Balog Zoltán a most kiszivárgott levélben azt is írja, hogy amikor gyanú merült fel V. János ellen, azonnal felfüggesztette, csakhogy ez nem igaz.
A pedofil bűnözőt ugyanis csak 2016 szeptemberében függesztették fel az állásából, „gyanú” pedig már 2011-ben is felmerült vele kapcsolatban, miután sértettek egy korábbi csoportja már ekkor feljelentést tett.
Az igazgató ekkor azonban még megúszta a büntetést, nem zárható ki, hogy az elnöki kegyelmet kapott helyettes, K. Endre ténykedése miatt. Egy ombudsman-jelentés pedig már 2012-ben azt írta, hogy „számos aggályt és problémát tárt fel a gyermekotthonban történt szexuális visszaélések kivizsgálásával kapcsolatosan. A biztos jelentésében akkor felhívta a figyelmet arra, hogy a gyermekek védelemhez és gondoskodáshoz való jogát sérti, ha a velük foglakozó szakemberek nem, vagy csak késedelmesen jelzik a gondjaikra bízott gyermek szexuális bántalmazásának gyanúját. Az akkori vizsgálat szerint aggályos volt, hogy a tanúként kihallgatott gyermekek törvényes képviseletét olyan személy látta el, aki munkajogi függőségi viszonyban állt a bűncselekmény elkövetésével gyanúsított igazgatóval.”
Azt, hogy e 2012-es jelentés ellenére V. János mégis hogy kaphatott fővárosi és állami kitüntetéseket, Czibere Károly, az akkori szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár azzal magyarázta, hogy szerinte „egyszerűen nem került be V. János iratanyagába a korábbi gyanúsítás ténye”.
Rejtőzködve érkezett meg Balog Zoltán a zsinati hivatalbaBalog Zoltán: K. Endre kegyelmi kérvényét nem én nyújtottam be és nem én terjesztettem felÚgy tűnik, hogy Balog Zoltán állhat a Novák Katalin bukásához vezető elnöki kegyelem mögött