képzőművészet;Pompidou;Konok Tamás;

- A Pompidou is lecsapott Konok Tamás műveire

Művei számos nagy közgyűjteményben szerepelnek.

Konok Tamás (1930–2020) több festménye is bekerült a párizsi Pompidou Központ gyűjteményébe – adta hírül a Molnár Ani Galéria. Európa legnagyobb, egyik legértékesebb kortárs képzőművészeti gyűjteményének otthonába Konok három kiemelkedő alkotását választották be: a Graphidion vert (1976), az Extension (1975) és az Espace descriptif (1975) című művet. Festményei ezzel olyan alkotók művei mellett kapnak helyet az 1977 óta kulturális főszerepet betöltő intézményben, mint Mondrian, Miró, Dubuffet, Duchamp és Brancusi, vagy Hantaï, Vasarely, Keserü Ilona és Vera Molnar.

Konok Tamás festőművész 1930. január 9-én született, Budapesten. Gyerekkorában hegedűművésznek készült, de részben családi indíttatásra hamar a rajz és a festészet felé fordult. A Magyar Képzőművészeti Főiskolán 1953-ban, festő szakon szerzett diplomát, Bernáth Aurél tanítványaként.

1959-ben letelepedett Párizsban, a rendszerváltozásig ott élt, a hetvenes években ott vált a geometrikus absztrakció transzcendens-lírai vonulatának nemzetközileg is elismert mesterévé.

1953-tól állított ki itthon és Európa-szerte, szinte évente. Első önálló kiállítását 1960-ban rendezte meg a párizsi Galerie Lambert. 1963-tól a Hartford Alapítvány ösztöndíjával egy évig New Yorkban és Kaliforniában dolgozott. 1963 és 1974 között rendszeresen szerepelt a Réalités nouvelles kiállításain, 1970-ben megkapta a francia állampolgárságot, de a magyart is megtartotta. 1971-től szoros, 25 évig tartó kapcsolatba került a zürichi Schlégl Galériával. Feleségével, Hetey Katalin szobrászművésszel együtt állított ki 1981-ben – nagy feltűnést keltve – a budapesti Szépművészeti Múzeumban. 1992-től a Műegyetem címzetes egyetemi tanára volt.

Művei számos nagy közgyűjteményben szerepelnek. Többek között a párizsi Bibliothèque nationale-ban, a winterthuri Kunst­museumban, a berni Musée des beaux-arts-ban, a neuchâteli Musée d’art et d’histoire-ban, Brüsszelben, az Európai Parlamentben, a párizsi külügyminisztériumban, a hamburgi Städtische Sammlungban, a schiedam–rotterdami Stedelijk Museumban, a budapesti Iparművészeti Múzeumban, Szépművészeti Múzeumban és Kortárs Művészeti Múzeum – Ludwig Múzeumban.

A Kossuth- és Prima Primissima díjas művész, a Nemzet Művésze 2020. november 20-án hunyt el, életének 91. évében.

Noha Barcsay Jenő az egyik leghíresebb magyar festőművész, a szentendrei Barcsay Múzeum évek óta nem látogatható. A Kmetty Múzeumban rendezett kiállítás azonban megpróbál minél több információt átadni a mesterről.