Az Európai Unió 27 tagállama közül hazánk az egyetlen, amelynek vezetői nem fejezték ki részvétüket a család és/vagy az orosz demokratikus ellenzék felé. Igaz, ez nem is nagyon meglepő annak tükrében, hogy a Fidesz EP-képviselői tavaly nem szavazták meg azt a határozatot sem, amely részint Navalnij fogva tartásának körülményeit ítélte el.
Egyetlen Fidesz képviselőként Németh Zsolt, az országgyűlés külügyi bizottságának elnöke nyilvánult meg. Ő Facebook-oldalán szűkszavúan csak annyit közölt: „Navalnij halála korunk botránya! Isten nyugosztalja!”. Bár a hozzászólásokban többször felmerült a kérdés, meddig kell várni Orbán Viktor vagy Szijjártó Péter részvétnyilvánítására, erre a képviselő nem válaszolt, de maga sem fejezte ki részvétét.
Vlagyimir Putyint felelősségre fogják vonni az orosz ellenzéki politikus haláláért - jelentette ki Josep BorrelMegszólalt viszont Navalnij özvegye, Julija, aki hétfőn egy rövid videóüzenetben közölte – folytatni fogja férje harcát, nem fél és nem adja fel. Szerinte Alekszejt meggyilkolta Putyin rezsime, vélhetően ezúttal is, akárcsak 2020 nyarán, Novicsok idegmérget vetettek be, holttestét pedig azért rejtegetik a család elől, hogy a méreg nyomait eltüntessék.
Gyilkosságot kiált Alekszej Navalnij özvegye, folytatni akarja a férje munkájátA mérgezés lehetőségét már vasárnap a SZOTA orosz ellenzéki hírcsatorna egyik forrása is felvetette, aki szerint tavaly augusztustól mérgezték lassan az orosz ellenzék vezérét.
Alekszej Navalnij halála körül pedig napról-napra gyűlnek a kérdőjelek, amint újabb és újabb részletekre derül fény. Amint beszámoltunk róla, még az sem biztos, hogy halála valóban pénteken, a hivatalosan közölt időben, 14 óra 17 perckor következett be, a Novaja Gazetának nyilatkozó rabtárs számos olyan körülményre mutatott rá, ami azt a feltételezést erősíti, hogy akár már csütörtökön este elhunyhatott.
Finoman szólva is furcsa dolgok történtek a börtönben azon az éjszakán, amikor Alekszej Navalnij meghaltHétfőn a The Moscow Times és a Gulagu.net arról számolt be, hogy két nappal Navalnij halálának bejelentése előtt a Sarki Farkas büntetőtelepen járt az orosz titkosszolgálat, az FSZB több tisztje, akik állítólag lekapcsoltak és leszereltek néhány biztonsági kamerát és lehallgató berendezést. Navalnij csütörtökön délelőtt még élt, meghallgatásán még viccelődött a bíróval. De az FSZB tisztek megjelenése azt sugallja, hogy bár a büntetőkolónia vezetését meglepte a politikus halála, valakik Moszkvában lehet, hogy mégis erre készülve tüntettek el felvételeket.
A holttest változatlan rejtegetése a család elől ugyanezt sejteti. A Meduza, emigrációban működő orosz ellenzéki portál szerint az orosz hatóságok valószínűleg nem fogják elsietni a halál okának tisztázását. Az orosz tisztviselők és börtönigazgatók folyamatosan egymásnak ellentmondó információkat adnak Navalnij hozzátartozóinak a holttest hollétéről, és hétfőig nem voltak hajlandóak átadni azt. Eva Levenberg, az OVD-Info jogvédő csoport ügyvédje ugyancsak a lapnak azt mondta, az orosz Nyomozó Bizottság olyan eljárási vizsgálatot indított Navalnij halálával kapcsolatban, amely szerint a hatóságoknak 30 napjuk van arra, hogy a politikus holttestét törvényesen átadják a családjának.
Az OVD-Info szombaton szólította fel először az oroszokat, hogy hogy követeljék Alekszej Navalnij holttestének átadását a hozzátartozóknak, hétfő délelőttig több mint 46 ezren hallgattak a felhívásra és – nem kis kockázatot vállalva - fordultak az orosz Nyomozó Bizottsághoz a kéréssel.
Legalább 14 napig nem adják ki a holttestet
Még vizsgálják Alekszej Navalnij ellenzéki aktivista halálának körülményeit, de hogy az eljárás mikor zárul le, és mikor adják át a holttestet a hozzátartozóknak, nem tartozik a Kreml hatáskörébe - jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő kedden újságíróknak.
Kira Jarmis, a börtönében pénteken elhunyt orosz ellenzéki politikus szóvivője hétfő este arról számolt be, hogy a Nyomozó Bizottságnak (SZK) az anyához és a jogi képviselőkhöz eljuttatott tájékoztatása szerint még legalább 14 napig nem adják ki a holttestet, mert legkevesebb ennyi ideig tart a vegyi vizsgálat, amelyet elvégeznek rajta.