Még ebben a félévben befejeződhet a jogállami normák rendszerszintű megsértése miatt 2017-ben elindított 7. cikkelyes eljárás Lengyelországgal szemben - fejezte ki reményét Vera Jourová európai bizottsági alelnök kedden a tagállamok Európa-ügyi minisztereinek brüsszeli ülését követően.
A tanácskozáson a tárcavezetők a tavaly decemberben felállt varsói kormány kérésére tűzték napirendre az eljárást, amelynek keretében Adam Bodnar igazságügyi miniszter bemutatta az igazságszolgáltatás függetlenségének visszaállítását célzó cselekvési tervet. A sietség oka,
hogy Varsó szeretne hozzájutni ahhoz a több tízmilliárd euróhoz, amelyet szintén a jogállamisággal kapcsolatos korábbi mulasztásai miatt blokkolnak Brüsszelben.
A tanácskozáson a miniszterek és az Európai Bizottság illetékes tagjai kedvezően fogadták és reálisnak ítélték a tervezett reformot, amelynek célja az igazságügyi szervek teljes depolitizálása és működésük hozzáigazítása az európai normákhoz. Több tagállam óvatosságra intette a varsói kormányt, amelynek gyakran “kreatív” megoldásokat kell találnia, hogy helyreállítsa a demokratikus normákat.
Egy EU forrás tájékoztatása szerint a vitában csak az olasz kabinet képviselője nem kért szót, és a magyar Bóka János volt az egyetlen, aki kritikát fogalmazott meg, mondván: olyan nincs, hogy a jogállamiságot egyszerre állítják helyre és függesztik fel. A szlovák tárcavezető felszólalásában a Fico-kormány teljes támogatásáról biztosította a lengyelek szándékait. A miniszterek külön értékelték, hogy elődjével ellentétben - aki sohasem vett részt a brüsszeli üléseken - a jelenlegi igazságügy miniszter megtisztelte jelenlétével kollégáit.
Donald Tusk kormánya már bejelentette, hogy Lengyelország csatlakozik az Európai Ügyészséghez és végre fogja hajtani az EU Bíróságának, valamint az Emberi Jogok Európai Bíróságának jogállamisággal kapcsolatos ítéleteit. Ennél nehezebb lesz meghozni az átalakításhoz szükséges jogszabályokat, mivel az előző kabinet emberének számító Andrzej Duda köztársasági elnök igyekszik elszabotálni a jogi lépéseket.
Az Európai Bizottság a következő hetekben fogja értékelni a lengyel igazságügyi reformprogramot. Ekkor fog eldőlni az is, hogy néhány hónapon belül véget vetnek-e a hetes cikkelyes eljárásnak és ha igen, milyen módon. Ha Lengyelország kikerül a folyamatból, Magyarország ebben is egyedül marad: az Orbán-kormánnyal szemben 2018 óta folyik a procedúra a demokrácia és a jogállamiság elveinek rendszerszintű megszegése miatt.
7. cikkelyes eljárás: mélységesen csalódtak az EP-képviselők, hogy az Orbán-kormányra meghallgatás helyett csak véleménycsere várÉvek óta folyik az Orbán-kormány ellen a 7. cikkelyes eljárás, és a következő belga soros elnökség sem lesz keményÚjra napirendre veszik a Magyarország elleni 7. cikkelyes eljárást