bicskei gyermekotthon;

Az egyik volt gyermekfelügyelő szerint a pedofil bicskei igazgató azt képviselte, jót tesz a kamaszoknak, ha pornót néznek

Bárnai Árpád elmondta, hogy a gyerekeket fenyegetéssel és vesztegetéssel vették rá arra, vonják vissza a vallomásukat.

Interjút adott a 444-nek Bárnai Árpád, aki 2006 és 2011 között dolgozott gyermekfelügyelőként a bicskei gyermekotthonban, és – miután felettesei nem foglalkoztak jelzéseivel – bejelentést tett arról, hogy több gyerek szexuális zaklatásról számolt be neki.

Bárnai Árpád elmondta, hogy 2006-tól öt éven át dolgozott gyermekfelügyelőként és szabadidő-szervezőként az otthonban. Eredetileg tanárnak tanult, nem nevelőnek, de speciális képzettség nem volt szükséges a munkavállaláshoz, így sem volt elegendő nevelő vagy felügyelő, ami egyébként nyilván baj.

– A tanárdiplomák azért adnak valamennyi felkészültséget – pedagógiát és pszichológiát is tanultunk az egyetemen; a gyermekvédelmi ellátásban jelentkező különleges helyzetekre viszont nem vagyunk felkészítve, sok dolgot a tapasztaltabb munkatársaimtól tanultam el én is – idézte fel, hozzátéve, hogy

nem lógott ki a sorból, a nevelők közt volt tévészerelő és egy sor más szakmában jártas ember is. Szerinte nagyon kevesen vállalják el ezt a munkát, mert hát ki dolgozna ennyi pénzért vagy megbecsültségért.

Bárnai Árpád arról is beszélt, hogy miközben meghittnek és családiasnak mondott élet működött a gyermekotthonban, egy sor idegen ember járt be, akik előtt ezt a jó látszatokat fenn kellett tartani, „akár egy bántalmazó kapcsolatban, ahova vendégség érkezik, takarjuk el a sebeket”.

Mint mondta, előfordult olyan, hogy az igazgató közölte vele, a problémás gyerekek este inkább a csoportban legyenek, mert fontos vendégek jönnek. Vagy ne nagyon nézelődjenek kifelé az ablakon, amikor megy az előadás, mert az a zavaró lehet – idézte fel, hozzátéve, a kifelé mutatott látszat fontosabb volt a gyerekek fejlődésénél vagy komfortérzeténél.

Bárnai Árpád kiemelte, voltak jó fejlesztőpedagógusok és pszichológusok, akik törekedtek volna arra, hogy segítsék a gyerekek személyiségfejlődését. Az ő törekvéseiket azonban a vezetés nem támogatta, amikor hosszabb fejlesztő munkáról volt szó. A koncepció ehelyett az volt, hogy a gyerekeket le kell fárasztani sporttal, aktivitással, külsős programokkal. A megközelítés durvább verziója pedig az volt, hogy

az igazgató azt képviselte, nem árt, sőt jót tesz a kamaszoknak, ha pornót néznek a kábeltévén.

Annak ellenére, hogy a gyermekotthon pszichológusai kifejezték egyet nem értésüket, és a kábeltévé korlátozása mellett voltak. Szerinte valamiféle homályos elgondolása volt egyes vezetőknek arról, hogy a gyerek ezzel is „levezeti az energiáit”, miközben a szexualitásával ismerkedik.

Bárnai Árpádnak először egy 12 éves fiú számolt be arról, hogy az igazgató belenyúlt a nadrágjába, ő pedig ezután próbálta kitapogatni, hogy más nevelőkhöz, szakmai feletteseihez is érkezett-e hasonló jelzés. – Kevesek érezték a súlyát a dolgoknak, a legtöbben nem igazán vették komolyan – összegezte. Szerinte az volt a hozzáállás, hogy ezek a problémás gyerekek mondanak mindenfélét, aminek a fele sem igaz. De volt, aki a gyermekotthont, a munkája elvesztését féltette a botránytól.

Úgy tudja, a vizsgálat alatt nyomás helyeződött a gyerekekre, hogy vonják vissza a vallomásokat. Volt, akit az igazgató irányából megfenyegettek, hogy nem láthatja többé a rokonát, ha a vallomását nem vonja vissza, öt évvel később ez a fiú öngyilkos lett. Más gyerekekre ajándékokkal gyakoroltak nyomást, kaptak laptopot, jogosítványt, telefont, egy alkalommal sílécet is.

Bárnai Árpád korábban a Szabad Európának adott interjújában arról beszélt, a szexuális bántalmazásokról egy kollégájával az intézmény fenntartója felé tettek jelzést, ami akkor még a főváros volt. Mégpedig azért, mert bizalmatlanok voltak, hogy mennyire fölkészült a rendőrség egy ilyen ügy kivizsgálására, illetve hogy a helyi rendőrség milyen kapcsolatban van az igazgatóval. Ez szerinte jogos kételynek bizonyult, mivel a vizsgálat lezárult úgy, hogy a gyerekek visszavonták a vallomásaikat, és mindenki mosta a kezeit.

– Azt tapasztaltuk, hogy a közel nyolcvan munkatársból vannak, akik ugyan tudnak a dolgokról, de nem hisznek a gyermekeknek, ezért hallgatnak és szemlélők maradnak. Mások aktívan vettek részt a gyerekek elbizonytalanításában, megfélemlítésében. Gondoltuk, hogy ha mi aláírjuk a jelzést, és mondjuk mindenkit kirúgnak, akkor ott maradnak a gyerekek azokkal, akik nem hisznek nekik. Ezért csak ketten írtuk alá – idézte fel. A kollégáját, akivel aláírták a jelzést, végül fegyelmivel elbocsátották, ő közös megegyezéssel jött el az intézménytől.

A bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon volt igazgatója 2004 és 2016 között legkevesebb tíz gyereket molesztált. Ügyében két eljárás indult. Az első büntetőügyben magát Vásárhelyi Jánost 8 év fegyházra ítélték pedofília miatt, de indult egy másik büntetőügy is kényszerítésért és vesztegetésért az igazgató, illetve a tavaly messzire visszhangzó elnöki kegyelemben részesített igazgatóhelyettes, Kónya Endre ellen. Ebben az igazgatót 2 év 3 hónapra, az igazgatóhelyettest pedig 3 év év 4 hónapra ítélték. Mindez azt jelentené, hogy Vásárhelyi Jánosnak összesen 10 év 3 hónapot kellene rács mögött töltenie, de megillette az a kedvezmény, hogy a két bírósági döntést összevonják. Végül a Székesfehérvári Törvényszék 9 év 6 hónap fegyházban végrehajtandó szabadságvesztésben állapította meg Vásárhelyi János büntetését