politika;Orbán-kormány;Pécs;Magyarország;plakát;átfestés;

- Egy pécsi férfi egyedül harcol a hazug kormányzati plakátok ellen, az ellenzék nem siet segíteni

Heindl Péter évek óta átfesti a szerinte törvénytelen transzparenseket. Úgy véli, akciója akkor lenne sikeres, ha abban tömegek vennének részt. 

A Pécsi Törvényszék a közelmúltban tárgyalta Heindl Péter rongálási ügyét, amiről már többször írtunk. A jogvédő és karitatív szervezeteknek dolgozó, 64 éves, pécsi jogász ellen az a vád, hogy 2022 elején négy baranyai településen a kormány 21 óriásplakátját átfestette. Így például arra az lmbtq-ellenes plakátra, amin az állt, hogy „Védjük meg a gyerekeket!” hozzáírta, hogy az „oroszoktól”, „Putyintól”, „Kaletától”. A vádirat szerint a rongálással 191 ezer forint kárt okozott. A Pécsi Járásbíróság ítéletében próbára bocsátotta Heindlt, ám ő ezt nem fogadta el, s fellebbezett, azt kérte, hogy mentsék fel, hisz nem követett el jogsértést. A törvényszék a legutóbbi ülésén nem hozott döntést, és június 27-re elnapolta a tárgyalást.

Heindl azért festi át az Orbán-kormány óriásplakátjait, mert úgy látja, hogy ezek a politikai reklámok törvénysértők. A kormány ugyanis – mint azt a választási törvény rögzíti – nem folyhat bele a választási harcokba, lévén, hogy az a pártok dolga. Ezt, az unióban általános szabályt Magyarország Alkotmánybírósága is megerősítette, amikor 2008-ban kimondta, hogy „az államnak semlegesnek kell maradnia a politikai pártok küzdelmében”, ha nem ezt teszi, akkor a kormánypártok túlhatalomhoz jutnak.

Heindl 2021 őszétől jogi eszközökkel próbálta elérni, hogy az Orbán-kormány ne tehessen ki a választást befolyásoló hirdetéseket. A Nemzeti Választási Bizottsághoz, az ügyészséghez, a Kúriához és az Alkotmánybírósághoz fordult, ám valamennyi jogi grémium elutasította beadványát, mondván, nem az ő dolguk lépni ebben az ügyben. Heindl érvelését soha nem cáfolták.

Nyolcezer forint kár, 130 ezer forint pénzbüntetés vagy 100 nap elzárás

Mindezek hatására Heindl úgy döntött, belefog a plakátok „kijavításába”. Ha a rendőrök tetten érték, elmondta, hogy ő a jogsértő plakátok korrigálásával a demokráciát védi, így cselekményének nincs társadalmi veszélyessége, s ennek híján bűncselekményt se követhetett el. Soha nem menekült el a felelősségre vonás elől, sőt, volt, amikor – mivel nem érték tetten – ő jelentette fel önmagát.

A nyomozóhatóságok határozatlanul léptek fel ellene, s a bíróság is – a próbára bocsátással – enyhe ítéletet hozott. Csakhogy a Kúria egyik 2022-es határozata miatt már súlyosabban ítélik meg a Heindl által elkövetett rongálást. A jogász 2023 augusztusában is ráírt egy plakátra, amivel összesen 8 ezer forint kárt okozott, s a Pécsi Járásbíróság decemberben – tárgyalás nélkül – 130 ezer forint pénzbüntetést, vagy 100 nap elzárást rótt ki rá. Heindl ezt a döntést sem fogadta el, tárgyalást kért, és bejelentette, ha mégis ez a verdikt válik jogerőssé, nem fizeti ki, hanem inkább leüli a büntetést. A büntetlen előéletű férfi ezzel is azt akarja elérni, hogy minél többen értesüljenek a kormány plakátokkal elkövetett jogsértéséről.

Csakhogy Heindl akcióiról kevesen tudnak, hisz az országos rádiók és tévék szinte száz százaléka az Orbán-kormányhoz köthető, szót se ejtenek a jogász küzdelméről. Ezért a legutóbbi tárgyalás után arról kérdeztem, lát-e esélyt arra, hogy üzenete eljut a társadalom széles rétegéhez. Ő bevallotta, hogy nem, ennek ellenére folytatja harcát, és mindjárt át is festett egy plakátot. A jogász abban bízik, hogy az ellenzék több politikusa és pártja is mellé áll majd, s akkor már hatásosabb lesz tiltakozása. Hisz, ha az újabb plakátok kiragasztásakor több párt is mozgósítaná szimpatizánsait, és többezer ember egy-két nap alatt átfestené a plakátokat, akkor a kormány felhagyna a jogsértő plakátpolitizálással. Amiképp a rendőrség is a rongálók meggyanúsításával, hisz ehhez nem lenne elegendő emberük.

Több ezer ember kellene

Megkerestünk több ellenzéki politikust, és megkérdeztük, hogy látnak-e esélyt a Heindl által felvetett stratégia megvalósítására és sikerére.

A Jobbik elnökhelyettese, Potocskáné Kőrösi Anita elképzelhetetlennek látja, hogy ennyi embert mozgósítani tudna az ellenzék:

– Az országos szinten hatalmas energiákkal megszervezett fővárosi tiltakozó tüntetésekre alig pár száz ember jön el – mondta Potocskáné. – Ráadásul a kormány naponta újra kiragasztaná az átírt plakátjait. Nem számít mennyi pénzbe kerül, a plakátok kiragasztása úgyis a saját cégeiknek hoz milliárdos hasznot. Egyébként meg nem az óriásplakátokkal nyer a Fidesz, hanem a közmédiában óránként megismételt hazugságokkal. Képviselőjelöltként a 2022-es választás előtt jártam a falvakat, próbáltam meggyőzni az embereket, de ők minden érvre azt felelték: Orbánnak hisznek, mert az összes rádió és tévé szerint neki van igaza.

A többi kérdezett nem látta ennyire reménytelennek a csatlakozást Heindl Péter akciójához. Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke így fogalmazott:

– A magyar választások nem szabadok. Mert ahol nem szabad a tájékozódás, ott nem lehet szabad a választás. Ezért mi minden olyan elégedetlenségi-, ellenállási mozgalmat támogatunk és készek vagyunk abban részt venni, amelyek erőszakmentesen szembehelyezkednek ezzel a törvénytelen hatalommal.

A Momentum írásos választ küldött, a Tóth Richárd kommunikációs igazgató által aláírt levél így szól: „Amennyiben az összes ellenzéki párt csatlakozik, érdemes lehet koordinált plakátátragasztási akciókban is gondolkodni.”

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt társelnöke, Kovács Gergely is azt mondta, hogy meg kellene próbálni többezres tömeget aktivizálni a plakátok átfestésére, ám nagy kérdés, hogy az ellenzék képes lenne-e erre. Ha igen, akkor annak erős hatása lenne.

Pár nap alatt az összeset!

Kerestük az MSZP-t és az LMP-t is, ám tőlük nem kaptunk választ. A hazai politika három magányos harcosa viszont a plakát átfestésben nagy lehetőséget lát. Juhász Péter szerint, ha többezer ember beleállna az óriásplakátok elleni harcba, annak komoly eredménye lenne, az ellenzék megmutathatná, hogy van ereje, ám egy ilyen országos akció megszervezése és kivitelezése hatalmas feladat. Ezt erősítette Mellár Tamás, független parlamenti képviselő is:

– Sziszifuszi munka, de meg kellene próbálnunk – vélte a statisztikusból lett, 70 éves, baranyai politikus. – Ha beleállunk, sokat tehetünk a kormány leváltásáért. Lehet, hogy végül nem sikerül, de legalább megpróbáltuk. Ám ha eleve azt mondjuk, hogy ez lehetetlen, ne csináljuk, akkor biztos a bukás, és megérdemeljük a sorsunkat.

Hadházy Ákos független parlamenti képviselő Heindl Péterrel egyetértve törvénytelennek tartja a kormány óriásplakátjait, maga is rongált meg jónéhányat, s ezt videón meg is örökítette. Eddig ellene nem indult emiatt eljárás. A szekszárdi politikus szerint, ha tízezer ember belefog a plakátátfestésbe, akkor az ellen a hatalom semmit se tud tenni. A gond az, hogy az ellenzéki pártoknak nincs már tízezres aktivista bázisuk. Hadházy még se látja reménytelennek az akció megszervezését:

– Akkor van esély, ha ehhez megnyerjük a kormánykritikus civileket. Ha az összes plakátot pár nap alatt átfestjük, hiába hallgat róla a kormánymédia, azt a választók látják, és elgondolkodnak. És sokan ráébrednek majd, hogy ezek a plakátok hazugságokat hirdetnek.

A férfi ismert edző. A rendőröknek azt mondta, tettében nem látni semmi kivetnivalót.