A gyógyszerészi képzőhelyek dékánjai egyöntetűen kiállnak a gyógyszerész gyógyszertári személyes jelenlétének szükségessége mellett - derül ki egy olyan közleményből, amely a Pécsi Tudományegyetem honlapján jelent meg kedden.
Mint korábban hírt adtunk róla, egy belügyminisztériumi rendelet értelmében 2024 májusától néhány kivételtől eltekintve nem kell személyesen jelen lennie gyógyszerésznek a fiókgyógyszertárak nyitvatartási idejében. Elég, ha negyedórán belül valamilyen telekommunikációs csatornán elérhető és ily módon bevonhatóvá válik a gyógyszertári feladatokba.
Megjelent a rendelet, májustól nem kell személyesen jelen lenniük a gyógyszerészeknek a kis patikákbanAz egyetemi állásfoglalás megjegyzi, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Nemzetközi Gyógyszerészeti Szövetség (FIP) által közösen kidolgozott helyes gyógyszertári gyakorlat alapelveire hivatkozva a szakmai állásfoglalás kiemeli a gyógyszerészek fontos szerepét a biztonságos és hatékony gyógyszerellátás elősegítésében. A magyar szakmai és jogszabályi háttér is egyértelműen támogatja ezt az álláspontot, amely előírja a gyógyszerész személyes közreműködését a gyógyszerkiadás folyamatában. A két szervezet által megfogalmazott irányelvek közül az egyik legfontosabb, hogy a gyógyszerész előzetes időpont-egyeztetés nélkül azonnal elérhető legyen a betegek számára.
A gyógyszerésztudományi karok dékánjainak egyöntetű állásfoglalása üzen a szakmapolitikai döntéshozóknak: a gyógyszerész személyes közreműködése elengedhetetlen a magas színvonalú egészségügyi ellátáshoz, és készen állnak támogatni a szükséges változtatásokat a gyógyszer- és betegbiztonság érdekében - zárul a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, valamint a Pécsi Tudományegyetem közös kiállása.
Gyógyszerész nélküli patikák: a kamarai elnök szerint a betegek nem azt a színvonalú ellátást kapják majd, amire szükségük van