egészségügy;elfogás;gyógyászati segédeszköz;költségvetési csalás;

Gyógycipő-botrány: Újabb négy embert gyűjtöttek be a rendőrök, 700 milliót csaltak el a gyanú szerint

Most éppen két cégvezetőt és a velük kapcsolatban álló két orvost a győri nyomozók múlt héten fogták el.

Összesen már hatvan gyanúsítottja van annak az ügynek, amelynek tagjai jogtalanul igényeltek vissza állami támogatást a rossz minőségű, selejtes, senki által nem használt gyógycipők után - derül ki a rendőrség szerdai közleményéből.

A lényegében bűnszervezetként működő, orvosokat és cégeket tömörítő hálózat jellemzően fogyatékkal élő emberek vagy idősotthonok lakóinak adatát szerezte meg. A beszervezett orvosok jogosulatlanul, a tudtuk nélkül felírták az eszközöket, a cégek pedig legyártottak egy selejtes, filléres terméket, majd visszaigényelték az állami támogatást.

Mint kiderült, egy győri cég áll az ügy középpontjában. Ennek vezetőit a múlt héten keresték fel a rendőrök. A gyanú szerint a vállalatnál 2017 és 2022 között több 16 ezer olyan gyógyterméket gyártottak, amik után aztán után jogosulatlanul igényelték vissza az állami támogatást. Ezáltal több mint 700 millió forintos haszonra tettek szert. 

A február 28-ai rajtaütés során több zsáknyi iratot - köztük vényeket, ambuláns lapokat és felírási igazolásokat, pénztárbizonylatokat, nyugtákat – valamint különféle elektronikai eszközökről összesen egy terrabájtnyi adatot mentettek le. A két férfit és a két nőt a győri nyomozók előállították, majd gyanúsítottként hallgatták ki. Költségvetési csalás, hamis magánokirat felhasználása, valamint személyes adattal visszaélés miatt kell felelniük. Mindegyikük szabadlábon védekezik. A céggel kapcsolatos eljárás tovább folytatódik és nem kizárt az sem, hogy lesz még gyanúsított az ügyben.

Eddig összesen huszonöt orvost, húsz cégvezetőt, tíz alkalmazottat és öt orvosi asszisztenst állítottak elő. Az eddigi gyanúsítási összegben szereplő kárösszeg meghaladja a 3,5 milliárd forintot.