Orbán Viktor;Egyesült Államok;Kati Marton;Demokrata Párt;Donald Trump;álhír;fake news;Action for Democracy;Korányi Dávid;

Zajlik a titkos kampány Orbán Viktor ellenzékének a lejáratására

Már az amerikai írott sajtó is foglalkozik azzal az akcióval, amely amerikai állampolgárokat felhasználva igyekszik aláásni a magyar ellenzék hitelességét. Van, aki szerint a módszerek a Kremlt idézik, visszatértünk az ötvenes évekbe.

„Engem és Wesley Clark (nyugalmazott tábornok) barátomat is lépre csalt egy magát befektetőnek kiadó egyén, aki egy Zoom online interjú keretében Magyarországról faggatott – mondta el a Népszava kérdésére Kati Marton, magyar származású amerikai író, aki a Nép ellenségei című könyvében a családja ’56-os meghurcolását is megörökítette.

Az ismeretlen férfi - a Martonnal jó kapcsolatot ápoló - Clark tábornok barátjaként interjút kért az írónőtől, hogy a Magyarországon elérhető zöld energiás beruházásokról érdeklődjön. Marton érthetően szívesen beszélt a szülőföldjéről. „Elmondtam neki, hogy semmi érdemlegesről nem tudok beszámolni a magyar zöldenergiás beruházásokat illetően. Nem mondtunk tehát semmi érdekeset vagy kompromittálót, de a MagaBabe és a Magyar Nemzet számára ez elég volt, hogy az elmondottakat kiforgassa és felhasználja politikai ellenfelei ellen.”

Január 31-én részletek kezdtek megjelenni az írónő tudta nélkül rögzített beszélgetésekből egy MagaBabe nevű X közösségi oldalon regisztrált profilon, amin többnyire Donald Trumpot népszerűsítő posztok voltak olvashatók. „Az egész ügy egy kitaláció, de ez nem akadályozta meg a hírportálokat abban, hogy hírt csináljanak belőle. Szégyenteljes, de tipikus magatartás ez tőlük” – sommázta az eseményeket az írónő. Martont a The New York Times is megszólaltatta az ügyben, aki szerint ezek az eszközök „teljesen a Kreml módszereit idézik, visszatértünk az ötvenes évekbe”.

A magyar kormányközeli média, a Mandiner, a Magyar Nemzet folyamatosan napirenden tartják az elméletet, miszerint a New York-i székhelyű Action for Democracy (A4D) nevű civil szervezet oly módon avatkozott be a 2022-es magyar választásokba, hogy elmozdítsa a demokratikusan megválasztott Orbán-kormányt. A szervezet célja a demokratikus intézmények és civil társadalom támogatása és elősegítése ott, ahol ezek intézményeket autokratikus törekvések fenyegetik. Így az A4D tevékenységi területe az uniós tagállamokon kívül olyan országokra is kiterjed, mint a populizmus csapdájába került Brazília. A Mandiner hetilap kiszivárogtatott videófelvételek alapján a szervezet tagjait „fekete öves Soros-ügynökként” aposztrofálta, így a A4D ügyvezetőjét, az amerikai-magyar kettős állampolgár Korányi Dávidot, aki korábban Karácsony Gergely főtanácsadója volt, valamint Kati Martont is, aki jelenleg a szervezet tanácsadó testületének a tagja.

A titokzatos összeesküvés harmadik kiemelt tagja a Magyar Nemzet állítása szerint Eric Koch, akinek Downfield kommunikációs cége a korábban az amerikai Demokrata Párt kampányában is részt vett és liberális eszmék hirdetőjének tekinthető. A napilap szerint ezt az is megerősíteni látszott, hogy Koch saját Linkedin oldalán több Trump-ellenes bejegyzsét is megosztott.. A korábban említett MagaBabe hírfolyamában megosztott felvételeken Koch elismeri, hogy az A4D szervezet az állításával ellentétben nem mikroadományokból, hanem tőkerős donorok, névszerint Soros György támogatásából működik.

Az Orbán-kormány elmozdításának céljából szőtt összeesküvés-elmélete, amelyet vélhetően manipulált bizonyítékokkal támaszt alá a kormánymédia, egy ideig még bizonyára uralni fogja a kormánypárti médiabuborékot. Ez azonban a vádakat nem teszi megalapozottabbá, bár ez nem elsődleges követelmény a hasonló kampányoknál.