rakétakísérlet;szétesés;SpaceX;megsemmisülés;Elon Musk;

Harmadik tesztrepülését jórészt teljesítette, de végül szétesett a SpaceX Starship

Texasból eddigi leghosszabb tesztútját tette meg a Holdra tervezett rakéta, így  szakemberek eredményesnek tartják az újabb kísérletet.

Majdnem egy teljes tesztrepülést végzett az űrben csütörtökön Elon Musk amerikai vállalkozó SpaceX cégének Starship nevű rakétája, amely már harmadszorra emelkedett el a Földről, a texasi Boca Chicából. A Reuters beszámolója szerint Holdra tartó, sőt, azon túli utazásra, akár a Mars elérésére is szánt űrhajó messzebbre került, mint valaha, de visszatérése előtt szétesett és elégett.

A tesztrepülés online közvetítése során a SpaceX kommentátorai azt mondták, hogy a küldetésirányítás megszakította a két műholdrendszeren keresztüli kommunikációt a Starshippel, amikor az űrszonda hiperszonikus sebességgel ismét belépett a Föld légkörébe. Mindez csaknem egy órával a kilövés után történt. 

Eredetileg azt várták, hogy a SpaceX Starship az Indiai-óceánba zuhan, de erre már nem került sor. A járműre szerelt kamera élőben nagy felbontású képeket mutatott a súrlódás miatt ezüstös fénnyel járó száguldásról, majd néhány perccel később a SpaceX megerősítette, hogy az űrszonda elveszett, vagyis elégett vagy széttört e légkörben.

Bár a visszatérés előtt – eddig tisztázatlan okokból – a SpaceX úgy döntött, hogy elhalasztja a rakéta egyik hajtóművének újbóli begyújtását, szakemberek szerint, ha működött volna, akkor teljes siker koronázta volna a kísérletet. Mindenesetre Elon Musk cége és a NASA is előrelépésként tekint az újabb kilövésre.