Az Európai Unió országai 5 milliárd euróval növelik az Európai Békekeret (EBK) nevű pénzügyi alapot, amelyen keresztül a tagállamok katonai támogatást nyújtanak Ukrajnának, döntöttek a külügyminiszterek hétfői brüsszeli ülésükön.
Az EBK feltöltéséről szóló, egyhangúságot követelő megállapodást úgy lehetett nyélbe ütni, hogy Magyarország “konstruktívan tartózkodott”, vagyis nem gördített akadályt a megegyezés elé. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a kormánypárti újságíróknak tartott és a Facebook-oldalán közvetített sajtótájékoztatóján azt mondta: a tartózkodás ára az volt, hogy Magyarország maga dönthesse el, mire költsék 50 millió eurós támogatását. Mivel az Orbán-kormány továbbra sem kíván katonai támogatást nyújtani a megtámadott országnak, a pénzt az illegális migráció megakadályozására - ennek keretében a Száhel övezet stabilitásához való hozzájárulásra - és a nyugat-balkáni katonai képességek megerősítésére költenék, jelezte a miniszter.
Szijjártó Péter bejelentette, konstruktívan tartózkodott az Orbán-kormány az Európai Békekeret bővítésének ügyébenA 27 tárcavezető hétfőn megegyezett, hogy szankciókkal sújtja azokat a személyeket és szervezeteket, akik és amelyek felelősek Alekszej Navalnij orosz politikai aktivista haláláért. Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője bejelentette,
hogy az intézkedések 30 emberre, illetve entitásra vonatkoznak majd.
Politikai megállapodásra jutottak a külügyminiszterek a palesztinok ellen erőszakos cselekményeket elkövető izraeli telepesek elleni szankciók elrendeléséről is. A döntéshez a tagállamok egyhangú egyetértésére volt szükség, ezt egészen a legutóbbi időkig a magyar diplomácia ellenezte. Végül Budapest beadta a derekát és ebben az esetben is konstruktív tartózkodással járult hozzá a megállapodáshoz.
A huszonhetek nevében Josep Borrell hétfő reggel nyilatkozatban bírálta az Oroszországban tartott elnökválasztást, amelyre “folyamatosan szűkülő politikai térben” került sor. Az EU országai határozottan elítélték az úgynevezett “választások” jogellenes megtartását Ukrajna Oroszország által megszállt területein és megerősítették, hogy soha nem fogják elismerni a “választásokat” és azok eredményét.
Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője szerint Vlagyimir Putyin az elnyomásnak és a megfélemlítésnek köszönheti az újraválasztását Vlagyimir Putyin szerint ő elengedte volna Alekszej Navalnijt, de ilyen az élet, az orosz ellenzéki vezető egyszer csak meghalt