A kampánycsend előtti utolsó, az Ipsos által végzett közvélemény-kutatás szerint az első fordulót a jelenlegi házelnök Peter Pellegrini a szociáldemokrata Hlas párt elnöke nyeri meg a szavazatok 37,5 százalékával, második helyen a liberális Ivan Korčok volt külügyminiszter, a demokratikus ellenzék közös jelöltje végez 36,3 százalékkal. Harmadik helyen a szélsőjobb nacionalista Štefan Harabin áll 13,1 százalékkal, így elsősorban ő lehet a mérleg nyelve a második fordulóban, ami egyértelműen Pellegrininek, nem pedig a liberális, progresszív ellenzéknek kedvez. Negyedik helyen mérték a Magyar Szövetség elnökét, Forró Krisztiánt 4,3 százalékkal.
Noha a nemzeti kisebbségi pártok jelöltjeinek térségünkben eleve esélyük sincs sem a győzelemre, sem a második fordulós megmérettetésre, mind Szlovákiában, mind Romániában rendre indítanak jelöltet az államfőválasztásokon. Ennek elsődleges célja annak bizonyítása, hogy az adott párt megkerülhetetlen erő az ország politikai életében, illetve a kampány kihasználása a párt és a jelölt ismertségének növelésére. Szlovákiában azonban sok tekintetben egyedi a helyzet. A pozsonyi parlamentből 2010-ben kiesett MKP, a jelenlegi Magyar Szövetség elődje, azóta sem tudja visszatornázni magát a politikai élmezőnybe és a törvényhozásba, a szlovákiai magyarok tetemes része többségi pártokra szavaz, és egyre távolodik az etnikai politizálástól. A mostani elnökválasztáson is a felmérések szerint a magyarok egyharmada annak ellenére szlovák jelöltre voksol, hogy a Szövetségnek valóban jól jönne a minél nagyobb arányú voks általi erődemonstráció.
Tolvaj kiált tolvajt, az Orbán-kormány pártokat is létrehozott, hogy beavatkozzon a szomszéd országok parlamenti választásaibaÁm nem ez az igazán látványos változás a szlovákiai magyar választói attitűdben, hanem az, hogy évtizedeken keresztül a magyar választók tömegesen a „nyugatos”, EU-párti, demokrata centrista államfőjelölt mögé álltak be a második fordulóban – így volt ez 2019-ben is, amikor Zuzana Čaputovát támogatták -, ezúttal viszont már a liberális-progresszív ellenzék jelöltje ellen, a Robert Fico által támogatott Peter Pellegrini a magyarok favoritja.
A változás minden túlzás nélkül Orbán Viktor nemzetpolitikájának következménye. A szlovákiai magyar pártnak már régen nincs saját arculata és saját mondandója, az orbáni politikát visszhangozza, a Budapest által támogatott magyar média pedig ugyanazt az EU-ellenes, oroszpárti, szuverenista álláspontot tükrözi, mint a magyarországi kormányhű média. Orbán az őszi parlamenti választási kampányban is nyíltan Fico mellé állt, annak ellenére, hogy a szlovákiai magyarság által egyik legelutasítottabb politikus volt. Most is, március 11-én államfőnek kijáró pompával fogadták Budapesten Pellegrinit, közös Orbán-Pellegrini sajtótájékoztatót is tartottak. Forró Krisztiánt, a Szövetség jelöltjét hétfőn fogadta Orbán Viktor a Karemiltában, de erről csak egy utólagos MTI-hírből értesülhetett a sajtó.
Ivan Korčok magyarellenes jelöltként tűnik fel a szlovákiai magyar média Orbánék által támogatott szeletében. A volt külügyminiszter bűne, hogy hivatali ideje alatt következetesen bírálta a magyar kormány politikáját, leállította az átláthatatlan milliárdos gazdaságfejlesztési támogatásokat és a magyar vonatkozású műemléképületek Budapest általi felvásárlását.