Orbán-kormány;Magyarország;orosz gáz;

Az USA kifogásolja oroszgáz-függőségünket

Az ország energiaellátásának biztosítása orosz források nélkül fizikailag kizárt – idézi az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének Facebook-bejegyzése Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert. Ezzel szemben a valóság, hogy az orosz vezetékes gázbehozatal aránya a bolgároknál 77, a lengyeleknél 57 százalékról egyaránt nullára, a cseheknél 80 százalékról 1,2 százalékra, az EU egészében pedig 49 százalékról 14 százalékra esett – teszik hozzá. Ehhez képest a magyar kormány még növeli is az orosz behozatalt. Csak a magyar politikai vezetés döntött úgy, hogy orosz energiafüggésben tartja az országot – teszik hozzá.

A nagykövetség lapunk elemzését is idézi, mely szerint Magyarország orosz gáztarifája jócskán meghaladja a tőzsdei szintet. A kormányközeli sajtóban azóta meg is indult az – alapvetően valós – tájékoztatás hiteltelenítése. A „nyomásgyakorlás” elleni, politikai tiltakozáson túl például felidézik, hogy az Orbán-kormány többször kinyilatkoztatta más gázforrások iránti nyitottságát. Ennek bizonyságául tálalják azokat a most induló azeri és török szállításokat, amelyek ugyanakkor csak néhány napnyi igényt fedeznek, ráadásul utóbbit rosszmájúak csak „átcsomagolt” orosznak tartják.

Megfigyelők szerint a kabinet valójában nem tesz érdemi lépéseket az orosz gáz kiváltására. Igaz, a csökkenő lakossági igényeket bőven fedező magyar-orosz gázszerződésből, legalábbis amíg azt - párját ritkító módon – mindkét fél betartja, nem lehet kilépni. Ellenérvként merült fel a jelképes cseh mennyiség időszaki emelkedése is. Egy kormányközeli „szakértő” a magas orosz tarifákra vonatkozó becsléseket, lapunk megnevezése nélkül, azzal ütötte el, hogy azok a tőzsdéhez képest időben eltolva érvényesülnek, ami „egy-egy kiragadott hónapban” jelentős eltéréseket mutathat. Ezzel szemben a valóság, hogy évek óta következetesen, változatlan módszertan szerint végezett havi számításaink szerint úgy a szerződésbe foglalt, két hónapos eltolással, mint az egyazon havi tőzsdei árakhoz képest, Magyarország a piaci áraknál rendre jóval többet fizet Putyinnal a fűtőanyagért.