antiszemitizmus;Adidas;Adolf Hitler;Donald Trump;nácizmus;Kanye West;

A 44-es mez

Németországban vegyes visszhangot keltett az Adidas azon döntése, amely szerint a sportruházati óriás kénytelen újratervezni a német futballcsapat mezét.

A német gyártó a napokban dobta piacra az új, a nyári Európa-bajnokságra szánt mezeket. Amikor a kritikusok rámutattak, hogy a 44-es szám feltűnő hasonlóságot mutat a náci SS által használt logóval, az Adidas letiltotta a mezek vásárlását. Röviddel azután történt mindez, hogy a német válogatott és az Adidas bejelentette, az 1950-es évekre visszanyúló ikonikus partnerségük véget ér, megnyitva az utat az amerikai rivális Nike előtt.

Ezzel ismét reflektorfénybe kerültek a sportszergyártó kapcsolatai a náci párttal. Az Adidas újra és újra magyarázkodásra kényszerült emiatt. A cég alapítója, Adolf "Adi" Dassler a náci párt tagja volt, amikor Adolf Hitler hatalomra került. Mind az Adidas, mind a Puma nemcsak sportcipőket, hanem csizmákat is készített a náci katonák számára, valamint Panzerschreck páncélökölöket, páncéltörő rakétavetőket is előállított, amelyet a második világháborúban a fronton vetettek be.

Az ugyan már feledésbe merülne, hogy egykor Adolf Hitler cipőit is az Adidas gyártotta, de a cég valahogy nem tud szabadulni a múlttól. Nemrég jelentették be, felbontják a szerződést az amerikai rapper Kanye Westtel gyakorta hangoztatott antiszemita nézetei miatt. A szakítás már régesrég aktuális lett volna, de az Adidas ezt csak késéssel és komoly külső nyomásra tette meg. West egy ízben például Hitlerhez hasonlította magát. De ami pedig még nagyobb gondot jelentett, hogy a Donald Trumppal előszeretettel fotózkodó rapper antiszemita retorikája egyre inkább bekúszott a mainstream amerikai diskurzusba.

A 44-es számú mez ügye azt jelzi, hogy a németek ma is komoly lelkiismeret-furdalással tekintenek a náci érára. Ugyanakkor

a botrány egy másik aspektusra is rámutat: a német társadalom egyre kritikusabb a szélsőjobboldallal 

és az Alternatíva Németország párttal szemben. Sok német mintha most döbbent volna rá arra: nem szabad teret engedni annak az ideológiának, ami egyszer már teljes sötétségbe vezette az országot.