Hollandiában és Németországban a belpolitikát is befolyásoló következményei lehetnek annak a szűk két hete kitört botránynak, amelyben kiderült, hogy szélsőjobboldali európai parlamenti képviselők, politikai személyiségek – köztük magyarok – a Voice of Europe portálja révén kaptak pénzt Oroszországtól.
A cseh titkosszolgálat által feltárt ügy kapcsán Hollandiában is napok óta folynak a találgatások arról, kik kerülhetnek Vlagyimir Putyin és követőinek listájára. Többször emlegetik a két szélsőjobboldali politikust, Geert Wilderst, a legnagyobb holland párt, a Szabadságpárt (PVV) és Thierry Baudet-t, a szélsőjobboldali Fórum a Demokráciáért (FvD) vezetője nevét, mivel mindketten jó kapcsolatokat ápolnak Oroszországgal és Putyinnal.
Mindketten határozottan tagadják mindezt. Baudet azzal fenyegetőzött, „pofán vág mindenkit”, aki azt állítja, orosz pénzt kapott a portáltól. Mivel a fenyegetést a parlamentben tette, a törvényhozás elnöke megrovásban részesítette. A holland szál azért is érdekes, mert a Voice of Europe 2017 és 2019 között a németalföldi országban működött. Akkoriban egy Baudethez közel álló vállalkozó népszavazást akart szervezni az EU és Ukrajna közötti társulási megállapodás elutasítása érdekében.
A portál 2023-ban alakult újra, ekkor a cseh fővárosban, Prágában, a Vencel tér közelében jegyezték be. A közelmúltban Jacek Jakubczyk lengyel üzletember állítólag átvette a cég összes részvényét, ezt a hírszerzés és a titkosszolgálatok az oroszbarát propaganda műveletének vélik.
A hágai parlamentben vitát is folytattak a témáról. Hugo de Jonge ügyvezető belügyminiszter és a holland titkosszolgálat, az Aivd egyelőre nem állt elő konkrét nevekkel. De Jonge még arról sem hajlandó további információkat adni a parlamenti hírszerzési bizottságnak, kik szerepelhetnek a Kreml fizetett befolyásolóinak listáján. – Tudni akarjuk, hogy a Voice of Europe milyen szerepet játszik abban, hogy Putyin nyugati politikusokat fizet. Tudni akarjuk, mely politikusok kapnak pénzt Moszkvától – írta kommentárjában az EW című hírmagazin. – Nem szabad hagyni, hogy folytatódjon mindez. Nyilvánosságra kell hozni a Vlagyimir Putyin által támogatott politikusok nevét – hangoztatta a cikk.
Megnevezték azokat a személyeket, akik a titkosszolgálatok szerint a Kreml pénzéből terjesztik Magyarországon az orosz propagandátNémetországban Alternatíva Németországért (AfD) a cseh származású parlamenti képviselője, Petr Bystron – aki a második helyen áll a párt EP-listáján – is nyomás alatt áll. A Deník N című cseh lap arról számolt be, létezik egy hangfelvétel, amellyel a cseh hatóságok bebizonyíthatják, hogy a jobboldali politikus pénzt kap az oroszbarát portál környezetétől.
Az ügy roppant kellemetlen az AfD-nek, a legrosszabbkor jött a párt számára, hiszen már éppen kezdte rendezni a sorait az ellene indított tüntetéssorozat után. Amiatt tiltakoztak ellene, mert több személyisége vett részt egy tavaly novemberi potsdami konferencián, amelyen bevándorló hátterű német állampolgárok hazatoloncolásáról volt szó.
Mozgolódik az európai szélsőjobb, Marine Le Pennek meggyűlik a baja a német AfD-velA német Bild úgy tudja, Petr Bystront felkéri az AfD vezetése arra, vonuljon vissza az EP-kampányból és a választás után ne vegye fel mandátumát. Maga az EP-lista már nem módosítható, így személye komoly tehertétel az AfD számára. Emellett a Bundestagban zajló vitákon sem engedélyezik a részvételét. Az AfD társelnöke, Alice Weidel már korábban is nyugtalanságát fejezte ki Petr Bystronnal kapcsolatban, aki egy közös moszkvai út során számos, a hivatalos programon kívüli találkozón vett részt. A müncheni ügyészség előzetes vizsgálatot indított a politikus ellen.