A Shell volt az első nyugati szereplő Magyarország történetében, amellyel az ország hosszú távú gázvásárlási szerződést írt alá. Ennek értelmében hat éven keresztül évente 250 millió köbméter cseppfolyósított gázt vásárolunk a vállalattól, olyan versenyképes áron, amivel meg tudjuk védeni a rezsicsökkentés eredményeit – büszkélkedett keddi Facebook-posztjában Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki Jefferson Edwardsszal, a multinacionális olajcég, a Shell Energy alelnökével tárgyalt kedden, ahogy írta, a Budapesti LNG Summit (gázkonferencia) margóján.
A tárcavezető hozzáfűzte, hogy a hatéves szerződésünk 2027-ben jár le, de mi már most tudjuk, hogy készek vagyunk folytatni az együttműködést a vállalattal és szeretnénk, hogy a Shell által biztosított cseppfolyósított gáz a jövőben is része maradjon a magyar energiaellátásnak.
A Nyugatról érkező energia mostani dicsérete, mintha elmozdulást mutatna a kormányzati politikában, ugyanis Szijjártó Péter tavaly szeptemberben, ahogy arról lapunk arról is beszámolt, „a fizikára” fogta, hogy miért ragaszkodnak tíz körömmel ahhoz, hogy az Ukrajna ellen több mint két éve háborút indító, agresszor Oroszországgal üzleteljenek, miközben Európában már számos ország diverzifikálta az energiaellátást. – Ez egy politikai döntés? Nem. Ez a politikai ízlésünket tükrözi? Nem, akkor miért? A fizika miatt. Az energiaellátás egy fizikai kérdés. Ehhez szükség van forrásra és csővezetékre – magyarázta akkor a miniszter.
Szijjártó Péter: Nem politikai ízlésünket tükrözi az Oroszországgal való együttműködésünk Csak az Orbán-kormánynak kell a Putyin-féle gázcső, Magyarországon kívüli az uniós tagállamok túlnyomórészt már leváltak az orosz gázról