Ezúttal sem tagadta meg magát az egyik legellentmondásosabb brit politikai tényező, Nigel Farage, aki hétfőn délben egy órán át válaszolt Camilla Tominey vezető szerkesztő és a legnagyobb példányszámú országos napilap, a Telegraph előfizetőinek személyesen vagy a világhálón keresztül feltett kérdéseire. Farage-t a brit közvélemény a Brexit szellemi atyjaként tartja számon. 1999 és 2020 között úgy volt tagja a UKIP képviselőjeként az Európai Parlamentnek, hogy annak munkáját folyamatosan belülről nehezítette. Az Európai Unióból való kilépést, az állítólagosan elvesztett brit szuverenitás visszaszerzését zászlajára tűző UK Függetlenségi Pártnak a 2010-es évek közepén EP-, parlamenti és helyhatósági választásokon elért áttörése vezetett a David Cameron bukását és a Brexitet eredményező 2016-os népszavazáshoz.
A UKIP helyére lépett Reform párt, amelynek tiszteletbeli elnöke, folyamatosan növeli népszerűségét. A toryktól jobbra elhelyezkedő párt a legutóbbi időközi választásokon többször is a harmadik helyet szerezte meg.
A volt bankár manapság a GB News, erősen jobboldali kereskedelmi tévécsatorna megosztó műsorvezetőjeként keresi kenyerét, de az év elején feltűnést keltett a Celeb vagyok, ments ki innen! műsorban való, bronzéremre elég közreműködése is.
A bőség zavarával küzdve választ ki a műsort előfizetőként tátott szájjal követő tudósító néhány mazsolát. Farage önbizalmát mi sem jelzi jobban, mint az a bejelentése, hogy az őszi választások nyomán biztosra várható munkáspárti kormány mellett kész egy kereskedelmi közvetítői pozíció betöltésére Donald Trump visszatérése esetén. Legutóbb éppen a múlt héten járt Mar-a-Lagóban személyes barátjánál. Farage kifejtette, mennyire kulcsfontosságú az Egyesült Királyság és Amerika közötti együttműködés, különösen a védelem és a kereskedelem területén. Annyira nem naiv, hogy ne tudná, soha nem lesz a Sir Keir Starmer vezette munkáspárti kormány washingtoni nagykövete, - "a fordított irányt jobban el tudja képzelni". De figyelembe véve, hogy a valószínű új külügyminiszter a Trumpról rendre megsemmisítően nyilatkozó David Lammy lesz - mondja, "nemzeti érdek egy közvetítő megbízása".
Az arrogáns politikus durván megtámadta a Konzervatív Pártot, amely elfecsérelte a 2019-ben Boris Johnson által megszerzett 80 fős többséget. "Még ha kérnék sem" csatlakozna a torykhoz, akik számára "katasztrofális" lesz a május 2-i helyhatósági választás. Visszautasította egy "álompáros" létrejöttét BoJóval, akivel "semmiben nem tudna megegyezni". Az ukrajnai háborúról szólva tárgyalásokat sürgetett Putyin orosz elnökkel, "komolytalannak" ítélve meg egy ukrán győzelem lehetőségét. A konfliktus súlyát érzékeltette, amikor kiemelte, "az áldozatok száma nagyjából megegyezik a somme-i csatában elesettekkel és sérültekkel". Az 1916-os ütközet a történelem egyik legmagasabb, milliós nagyságrendű emberveszteségével járt.
Trump kritikusaival ellentétben Nigel Farage a NATO "megmentőjeként" emlegette a volt elnököt, mert amióta a múlt hónapban azt mondta, kész bátorítani Oroszországot, hogy a pénzügyi kötelezettségeiket nem teljesítő tagországokkal "azt csináljon, amit akar", látványosan megemelkedett a GDP-jük 2 százalékának kifizetését vállaló államok száma.
A politikus nem hinné, hogy egy Trump-adminisztráció elhagyná a transzatlanti szövetséget. Az interjú egybeesett Margaret Thatcher halálának 11. évfordulójával. Tominey kérdésére, vajon lát- e hasonlóságot a Vaslady és maga között, Farage úgy fogalmazott, hogy "ha ez egyáltalán létezik, akkor az a küzdőképesség lehet, amelyet Thatcher a ma még nem, de holnap már trendinek számító dolgok eléréséért folytatott".
Farage szerint az Egyesült Királyságot leginkább fenyegető veszély a "népességi válság'. A kontrollálatlan bevándorlás elviselhetetlen nyomást helyez az oktatás- és egészségügyre. A zéró kibocsátás céljának hajszolásával szemben ő a zéró bevándorlást tűzné ki célul. Tominey makacs kérdezősködése ellenére nem adott választ arra, elvállalná- e a Reform Párt vezetését, amelynek ezzel óriási lökést adna. A gyakorta tenyérbemászó, most 60 éves közszereplő "szerencsésnek" nevezte magát, amiért több választási lehetősége is van a jövőre nézve. Maradhat jelenlegi, kényelmes helyzetében, átköltözhet Amerikába, hogy Trumppal dolgozzon a "nyugati világ visszaterelésén a rendes kerékvágásba", vagy "feladja az életét, személyiségi jogait és a leggyűlöltebb brit figurák egyikeként ismét politikusként dolgozhatna". Nagy-Britannia és a világ feszülten várja, merre billen a mérleg nyelve.