ORFK;Belügyminisztérium;közös járőrözés;kínai rendőrök;

„A megállapodás az elvi lehetőségét teremti meg” - Még az sem biztos, hogy tényleg jönnek kínai rendőrök Magyarországra

Pintér Sándor belügyminiszter és Wang Xiaohong közbiztonsági miniszter állapodott meg az együttműködésről még február közepén Budapesten.

„A nemrég megkötött együttműködési megállapodás tulajdonképpen az elvi lehetőségét teremti meg annak, hogy a jövőben kínai rendőrökkel is megvalósulhasson a fentiekben leírt jelenléti rendészeti együttműködés” – válaszolta az Országos Rendőr-Főkapitányság (ORFK) arra a kérdésünkre, hogy pontosan mikor, hova és hány rendőr érkezne Kínából.

Az ORFK válasza szerint „amennyiben az említett együttműködés keretében hazánkba kínai rendőrök érkeznek,

ők kizárólag egyenruhát viselve, fegyver és kényszerítő eszköz nélkül látják majd el feladataikat. Nyomozási cselekményt nem végezhetnek, önálló intézkedési jogosultságuk nem lesz.”

Mint azt korábban megírtuk: február 16-án Budapesten Pintér Sándor belügyminiszter és Wang Xiaohong közbiztonsági miniszter kötött erről egy megállapodást. „A két ország rendőrei a jövőben közösen láthatnak el járőrszolgálatot, ezzel is segítve a két ország állampolgárai és hatóságai közötti hatékonyabb kommunikációt, javítva a belbiztonságot és a közrendet” írta körbe a BM azt a meglehetősen tipikus szituációt, hogy az ide érkező kínaiaknak a rendőri segítségnyújtás komoly nyelvi akadályokba ütközik.

A kínai turista (de nem ritkán a régebben itt élő kínaiak is) többnyire egy árva szót sem tud európai nyelveken, vagy ha esetleg igen, úgy a sajátos kiejtésük miatt azt sem túl könnyű megérteni.

A tárcánál már akkor is hangsúlyozták, hogy „a közös járőrszolgálatokat - az érintett városokat, a résztvevő rendőrök létszámát, a turisztikai csúcsidőszakokat és helyszíneket - a végrehajtó szervek alakítják ki a szolgálatszervezési szempontok figyelembe vételével.”A közös járőrszolgálat ellátására vonatkozó együttműködési megállapodás célja a két ország idegenforgalmi területei biztonságának javítása a turisztikai csúcsidőszakokban, és általában a nagyobb tömegeket vonzó események alkalmával”

Mint az ORFK mostani levelében részletezi:

„az elsődleges célja, hogy az úgynevezett fogadó ország rendőreit, rendőri intézkedéseit támogassák az oda érkező külföldi rendőrök, akik önállóan nem intézkedhetnek, elősegítik a nyelvi nehézségek leküzdését, a kulturális, társadalmi eltérések kezelését, és az elkerülhető konfliktusok megelőzését. Saját honfitársaik esetében egyfajta jogvédelmet és biztonságot is garantálnak, ha a velük szemben folyó rendőri intézkedésnél jelen vannak. Igazolják a jog- és szakszerűséget, mérsékelni tudják annak negatív következményeit, így jelentős szerepük van az eszkalálódás elkerülésében.”

Az ORFK is emlékeztet rá, hogy ilyen, rendőrségi együttműködésnek hosszú hagyománya van Magyarországon, így a Sziget Fesztiválon a korábbi években angol, holland, német és francia rendőrök segítették a magyar egyenruhások munkáját, a Forma-1 Magyar Nagydíjra is több mint egy évtizede rendszeresen érkeznek külföldi – horvát, szlovák, román, osztrák, lengyel – rendőrök. De ugyanígy a nemzetközi labdarúgó mérkőzések biztosításában is gyakran vesznek részt a vendégcsapat országából érkező egyenruhások, ahogy – ha szükséges - magyar rendőrök is mennek partner rendőrkén – úgynevezett spotterként, járőrként - a nemzeti válogatott vagy valamelyik klubcsapat külföldi meccseire. Magyar rendőröket delegálnak a nyári csúcsszezonban a horvát tengerpartra is, vagy éppen a csíksomlyói búcsú zarándokai is találkozhatnak magyar rendőrökkel, Magyarországon a nemzetközi vonatokon teljesítenek szolgálatot német és osztrák, a közutakon román és szlovák járőrök is, de török egyenruhások is vannak a nagy forgalmú határátkelőkön.

Mint arról beszámoltunk kínai rendőrök már jó ideje vannak térségben, így Szerbiában, Horvátországban illetve korábban Olaszországban is teljesítettek szolgálatot.

Szerbiában 2019 óta három nagyobb városban, Belgrádban, Újvidéken és Szendrőn szolgál 9 kínai járőr szerb rendőrökkel párban, míg Horvátországban tavaly nyáron 30 kínai rendőr szolgált Zágrábban, Zadarban, a Plitvicei tavaknál és Dubrovnikban. Néhány évig Olaszországban is jelen voltak, ám 2022-ben az olasz kormány véget vetett a programnak, miután napvilágot látott a spanyol székhelyű, jellemzően kínai állami jogsértéseket vizsgáló „Safeguard Defenders” nevű jogvédő civil szervezet kutatása arról, hogy Kína világszerte, 53 országban több mint száz illegális rendőrkapitányságot üzemeltetett, ebből 11-et Olaszországban.

A civil szervezet szerint előfordult, hogy ezekről az illegális kínai rendőri kirendeltségekről megfigyelték, behálózták és politikai okokból vegzálták a helyi kínai kisebbséget. A szervezet szerint Magyarországon is volt két ilyen rendőrörs, az egyik Józsefvárosban, a másik Kőbányán, azonban a BM akkori válaszai szerint ilyenről nem volt tudomásuk.