Az iráni Iszfahán városa felett észlelt robbanásokról érkeztek jelentések tegnap hajnalban, és amerikai tisztviselők megerősítették, hogy izraeli támadás történt. Teherán azonban csekély jelentőséget tulajdonított az incidensnek, és jelezte, hogy nem tervez újabb megtorlást. A fejlemény arra utal, sikerrel jártak a nyugati hatalmak, köztük Washington, London és Berlin elmúlt heti diplomáciai erőfeszítései, hogy mérsékelt viszontválaszra bírják rá Izraelt két kölcsönös csapás után, Egyben arról árulkodik, hogy Irán sem akar a közel-keleti térség egészére kiterjedő háborút kirobbantani.
A teheráni vezetés múlt szombaton több mint 300 rakétával, manőverező repülőgéppel és drónnal indított előre bejelentett támadást izraeli célpontok ellen, megtorlásként arra, hogy a zsidó állam április 1-jén egy légicsapásban lerombolta Irán damaszkuszi konzulátusát, megölve az iráni Forradalmi Gárda külföldi műveleteinek egyik magas rangú parancsnokát. Izraelnek azonban az Egyesült Államok, valamint a térségbeli brit és francia erők és Jordánia közreműködésével sikerült teljesen ártalmatlanítania az iráni támadást.
Iráni hírportálok és tisztviselők pénteken arról számoltak be, hogy a légvédelem három drónt lőtt le a közép-iráni Iszfahán és az északi Tebriz felett, ez okozta a hajnali robbanásokat. Közlésük szerint ráadásul a drónok nem Izraelből érkeztek, azokat iráni területről indíthatták beszivárgók. Ezt egy magas rangú iráni tisztviselő is megerősítette a Reutersnek, hozzátéve, hogy nem terveznek válaszlépéseket Izrael ellen. Mindez a feszültség csökkenését jelenti azokután, hogy Ebrahim Raíszi iráni elnök előző nap még arra figyelmeztette Izraelt, hogy Teherán "kemény választ" fog adni minden, a területét ért támadásra.
Amerikai tisztviselők szerint Izrael támadást hajtott végre Iránban, Iszfahán környékéről robbanásokat jelentettekJeruzsálemben nem nyilatkoztak a támadásról, ahogy az arról előre tájékoztatott Washingtonban sem. Antony Blinken amerikai külügyminiszter, akit a G7-csoport olaszországi tanácskozásán faggattak erről az újságírók, csak megerősítette, hogy az Egyesült Államok elkötelezett Izrael biztonsága mellett, de nem vesz részt semmilyen támadó műveletében. Pénteken nem érkezett hír arról, hogy Izrael tervez-e további lépéseket Irán vagy a térség országaiban működő, Teherán által támogatott fegyveres szervezetek ellen. Ugyanakkor a Benjámin Netanjahu kormányán belüli, erőteljesebb válaszlépésre irányuló nyomást jól mutatja, hogy Itamar Ben Gvir szélsőjobboldali nemzetbiztonsági miniszter a pénteki csapások után egyetlen szót tett közzé az X média felületén: Gyenge.
Az április 19-i csapásokról szóló jelentések fényében felszólítunk minden felet, hogy dolgozzanak a további eszkaláció elkerülésén - idézték hírügynökségek a hét legfejlettebb ipari demokrácia külügyminisztereiinek közös nyilatkozatát az olaszországi találkozó végén. A résztvevők emellett tűzszünetet sürgettek Izraelnek a Hamász terrorszervezet ellen vívott gázai háborújában is, a Hamász által fogva tartott túszok szabadon bocsátására, a gázai civileknek szánt segélyek beengedésére szólítva fel, valamint arra, hogy Izrael tartózkodjon a több mint egymillió gázai lakos utolsó menedékhelye, a déli Rafah városának tervezett megtámadásától. Hasonló felhívások érkeztek Pekingből, Moszkvából és a térség arab államaiból is.
Izrael azonnal vissza akart vágni Iránnak, Joe Biden beszélte le az izraeli miniszterelnökötIrán végül több mint 300 drónt, cirkáló- és ballisztikus rakétát lőtt ki Izraelre, de a 99 százalékuk el sem érte Izrael légterét