Washington;Ukrajna;Egyesült Államok;házelnök;Joe Biden;Demokrata Párt;Republikánus Párt;amerikai kongresszus;Marjorie Taylor Green;orosz-ukrán háború;

Mentőmellény a fuldokló Ukrajnának

A washingtoni képviselőház szombati rendkívüli ülésén elfogadta a 95 milliárdos segélycsomagot, amely Ukrajna és Izrael mellett Tajvan önvédelmét is szolgálja majd.

Hónapok óta tartó kétpárti viták és egy szenátus által kialkudott, a déli határvédelmet Ukrajna ügyéhez kötő februári törvényjavaslat megtorpedózása után a kongresszus alsóháza 311-112 arányban végre elfogadta a négy fejezetből álló monstre törvénycsomag első részét. Ezek alapján az amerikai szövetségi kormány 60,84 milliárd dolláros segélyt juttat Ukrajnának az orosz agresszió elleni védekezéshez. A képviselőház üléstermének demokrata padsoraiban ujjongással és ukrán zászlók lobogtatásával válaszoltak a sikeres szavazásra, míg a republikánusok többsége házelnökének javaslata ellen szavazott. Hakeem Jeffries, a képviselőház kisebbségben levő demokrata frakciójának vezetője ünnepélyes hangon méltatta nemcsak párttársait, de a republikánus házelnököt is: „A Ház demokrata képviselői, Biden elnök és a Mike Johnson vezette mérsékelt konzervatívok is felnőttek a feladathoz.” Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is azonnal bejegyzést tett közzé az X (Twitter) közösségi média csatornáján, miszerint „hálás mindkét pártnak és személyesen Mike Johnsonnak is a döntésért, ami helyes útra tereli a történelmet.”

A második Izraelt érintő segély már nagyobb többséggel ment át, ennek alapján Izrael 26 milliárd dollárnyi támogatásra számíthat napokkal a területét célzó iráni rakéta-és dróntámadás után. Az összegből 9,1 milliárdot humanitárius célra, a Gázai-övezet civil lakosságának megsegítésére kell majd felhasználnia. A sikeres voksoláson azonban a 21 republikánus ellenszavazat mellé tiltakozásul 37 demokrata képviselő is csatlakozott. Ennek oka, hogy a törvény megtiltja, hogy az ENSZ Palesztin Menekülteket Segélyező és Munkaközvetítő Hivatala (UNRWA) oszthassa szét a segélyt a gázai lakosok között, miután az amerikai és izraeli titkosszolgálatok tudomására jutott, hogy a szervezet 13.000 gázai alkalmazottja közül 12 fő részt vett az Izrael elleni október 7-én intézett terrortámadásban. Ezzel együtt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szintén megköszönte a segítséget X csatornáján, ami szerinte „erős kétpárti támogatását jelzi Izrael és a Nyugati civilizáció védelmének”

A harmadik szavazás a segélycsomag csendes-óceáni térségére vonatkozott, amely a régió amerikai szövetségeseit, kiemelten Tajvan és a Fülöp-szigetek kínai befolyás elleni védekezését fogja segíteni 8 milliárd dolláros összeggel.

A nap során a képviselők megszavazták az amerikai bankokban zárult orosz vagyonok felhasználásáról szóló törvényjavaslatot is, amelyeket kölcsön formájában folyósítanának Ukrajnának. „A szenátus javaslatával ellentétben a képviselőház nem üres csekket kínál, hiszen a szabott feltételek mellett jóval nagyobb átláthatóságot és elszámoltathatóságot garantál az ukrán segélyt felhasználását illetően – fogalmazott Johnson házelnök, akinek erőfeszítései dacára forróvá kezd válni a talaj a lába alatt.

Marjorie Taylor Greene, a Republikánus Párt trumpista jobbszárnyának képviselője a kongresszus épülete előtt hemzsegő újságíró kérdésére „béna kacsának” nevezte Mike Johnsont, akivel „elárulta a konzervatív választókat”, utalva a cikkünk bevezetőjében már említett, Biden által javasolt bevándorlási törvénytervezetre, ami éppen az általa fémjelzett radikális Freedom Caucus csáklyázott meg. A Green által kezdeményezett házelnöki elmozdítást célzó republikánus indítványhoz Thomas Massie Kentucky-i képviselő mellett azóta már az arizonai Paul Gosar is csatlakozott. Mike Johnson így hamar megbukott elődje, Kevin McCarthy sorsára juthat dacára annak, hogy mostani elszántságával az legfőbb amerikai ethosz, a demokráciát és szabadságot szimbolizáló „csillogó város a hegyen” eszményképének igyekszik megfelelni.