Karsai Dániel, a gyógyíthatatlan ALS-betegségben szenvedő alkotmányjogász azt tervezi, hogy az új államfőnek, Sulyok Tamásnak is beadja azt a kegyelmi kérvényt, amit korábban elküldött Novák Katalin volt köztársasági elnöknek – derül ki az RTL Házon kívül című műsorából. Karsai az egykori államfőtől azoknak kért kegyelmet, akik gyógyíthatatlan betegek méltóságteljes halálában segédkeznek.
Saját kérésére csak eldöntendő kérdéseket tett fel a Házon kívül stábja az alktományjogásznak, amikor a hét elején interjút készített vele. Karsai Dániel akkor került haza a kórházból, és bár nagyon gyenge, szellemileg továbbra is tökéletes állapotban van.
„Jelen pillanatban mondhatjuk azt, hogy önt nem hagyja meghalni a Fidesz?” – tette fel a kérdést a riporter, az alkotmányjogász pedig válaszul bólintott. Arra, csalódott volt-e, amikor a parlament folyosóján a kormánypárti képviselők közül senki nem ment oda hozzá beszélgetni, igennel felelt.
Karsai Dániel tavaly novemberben a strasbourgi Emberi Jogi Bíróságon arról beszélt, hogy a legfrissebb felmérések szerint a magyar közvélemény 70 százaléka egyetért az életvégi döntés jogával. Ennek ellenére a Nemzeti Választási Bizottság elutasította az alkotmányjogász testvérének, Karsai Péternek a népszavazási kérelmét az aktív eutanáziáról. A döntés miatt a Kúriánál fellebbeztek.
Karsai Péter azt mondta, nem érez csalódottságot.
„Még nem hoztak döntést a bírák Strasbourgban, a népszavazási kezdeményezésünkkel kapcsolatban várjuk a Kúria döntését, én nem vagyok csalódott. Dani állapota miatt vagyok csalódott, de az ügyek miatt nem”
– fogalmazott.
Miután a népszavazási kezdeményezés sikertelen volt, ellenzéki pártok törvénymódosító javaslatot nyújtottak be, amely arról szólt, hogy ne lehessen büntethető az, aki részt vállal egy gyógyíthatatlan halálos beteg életvégi döntésében. A parlament azonban még tárgyalni sem volt hajlandó a javaslatról.
„Ne kelljen külföldre utazni, ha valaki méltó módon szeretné befejezni az életét” – Interjú a gyógyíthatatlan beteg alkotmányjogásszal, aki bíróságon harcol a kegyes halálértEutanázia-vita: életvégi döntések most is születnek, csak éppen senki nem ellenőrzi őketKarsai Dániel a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához is fordult, amely a szabadság és emberi jogok védelmére létrehozott szervezet. Az Európa Tanács alá tartozik, így olyan unión kívüli országok is tagjai, mint például Törökország vagy Ukrajna. A bíróság ítéletei minden egyes tagállamra nézve kötelezőek.
Karsai Péter azt mondta, remélték, hogy már márciusban döntés születik Dániel ügyében, de nem így történt.
„Azt Dani is kinyilatkoztatta, hogy abban az esetben, ha nem érné meg a döntést, akkor azt szeretnénk, hogy én vigyem tovább az ügyet, de ehhez sajnálatos módon meg kell várnunk, hogy Dani ne legyen közöttünk, mert a bíróság csak akkor tud dönteni ezzel a kérdéssel kapcsolatban, de a kérvényt azt beadtuk” – mondta Karsai Péter.
Karsai Dániel nemrég exkluzív beszélgetésre invitálta lapunkat, melynek során azt is elmondta, nem fél a haláltól, és bár folyamatosan romlik az állapota, még mindig nem készül a végső búcsúra.
„Jó volt, és most is jó” - Exkluzív beszélgetés Karsai DániellelKarsai Dániel addig harcol a kegyes halálért, amíg csak tud