Mától nem végeznek ultrahangos vizsgálatot az oroszlányi szakrendelőben - derült ki egy, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ honlapján megjelent határozatból, amelyet az RTL Híradó ismertetett. Szakemberhiány miatt év végéig egy sor ellátás nem lesz elérhető.
A határozat szerint „átmeneti” szakemberhiány miatt december végéig biztosan szünetel a járóbeteg ortopédia, valamint a bőr- és nemibeteg ellátás, továbbá leáll az ultrahang diagnosztika és a klinikai onkológia is, vagyis még a rákbetegek sem kaphatják meg a szükséges kezelést itt. Az érintetteknek Tatabányára kell menniük, ha nem akarnak ellátás hiányában meghalni.
Az RTL Híradó szerint ez Oroszlányból még autóval is 20-30 perces út, tömegközlekedéssel pedig a legtöbb érintett településről egy órát is simán igénybe vehet a tatabányai kórház megközelítése.
Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő az RTL Híradónak nyilatkozva azt hangsúlyozta, hogy az ultrahang diagnosztika az alapellátás része, ennek hiánya komoly gondokat okozhat. „Képzeljük el, hogy van egy tumorgyanús beteg, akinek ultrahanggal kéne bizonyítani adott esetben, hogy van e nagyobb probléma vagy nincsen. Csakhogy ennek a betegnek nem hogy utaznia kell, hanem hosszabb várakozásra is kényszerül” - mondta, hozzátéve, ahova ezeknek a betegeknek menniük kell, ott is problémát fog jelenteni, hiszen azt a kapacitást fogják terhelni, ami ott rendelkezésre áll.
Az onkológiai szakellátás egyébként már tavaly szeptemberben sem működött, mert nincs orvos. Az átirányított betegek számára kijelölt tatabányai kórház az RTL Híradó megkeresésére azt közölte, nem számolnak a várakozási idő jelentős megnövekedésével.