Izrael;Ukrajna;Tajvan;szenátus;segélycsomag;

A szenátusi republikánusok vezetője, Mitch McConnell sajtótájékoztatót tart

- A szenátus is jóváhagyta a 61 milliárd dolláros amerikai támogatást Ukrajnának

Joe Biden várhatóan még szerdán aláírja a törvényt.

Jóváhagyta az Egyesült Államok szenátusa az Ukrajna, Izrael és Tajvan katonai támogatását is tartalmazó, 95 milliárd dolláros segélycsomagot. Várhatóan szerdán Joe Biden amerikai elnök is aláírja a törvényt – derül ki a BBC cikkéből.

A szenátus helyi idő szerint kedd este, 79-18 arányban támogatta a washingtoni képviselőház által szombaton elfogadott intézkedést. Ennek része a csaknem 61 milliárd dolláros, Ukrajna önvédelmét szolgáló segély, amit a Pentagon szerint napokon belül elkezdhetnek eljuttatni a háború sújtotta országnak.

„Több mint hat hónapnyi kemény munka és megannyi fordulat után Amerika az egész világnak üzenetet küld: nem fordítunk hátat”

– reagált Chuck Schumer, a szenátus demokrata többségének vezetője a döntésre.

Joe Biden ugyancsak üdvözölte a segélycsomagot, „kritikus jogszabálynak” nevezve azt, ami szavai szerint „biztonságosabbá teszi nemzetünket és világunkat, támogatva barátainkat, akik olyan terroristák ellen mint a Hamász, és olyan zsarnokokkal szemben, mint Vlagyimir Putyin védik magukat”.

Mint megírtuk, hónapok óta tartó kétpárti viták és egy szenátus által kialkudott, a déli határvédelmet Ukrajna ügyéhez kötő februári törvényjavaslat megtorpedózása után a kongresszus alsóháza 311-112 arányban fogadta el a négy fejezetből álló monstre törvénycsomag első részét. A képviselőház üléstermének demokrata padsoraiban ujjongással és ukrán zászlók lobogtatásával válaszoltak a sikeres szavazásra, míg a republikánusok többsége házelnökének javaslata ellen szavazott. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is azonnal bejegyzést tett közzé az X (Twitter) közösségi média csatornáján, miszerint „hálás mindkét pártnak és személyesen Mike Johnsonnak is a döntésért, ami helyes útra tereli a történelmet.”

A második Izraelt érintő segély már nagyobb többséggel ment át, ennek alapján Izrael 26 milliárd dolláros támogatásra számíthat napokkal a területét célzó iráni rakéta-és dróntámadás után. Az összegből 9,1 milliárdot humanitárius célra, a Gázai-övezet civil lakosságának megsegítésére kell majd felhasználnia. A harmadik szavazás a segélycsomag csendes-óceáni térségére vonatkozott, amely a régió amerikai szövetségeseit, kiemelten Tajvan és a Fülöp-szigetek kínai befolyás elleni védekezését fogja segíteni 8 milliárd dolláros összeggel.

A washingtoni szövetségi képviselőház kétpárti konszenzus nyomán, 360:58 arányban elfogadta azt a törvénycsomagot is, amely gyakorlatilag ultimátumot ad a TikTok kínai tulajdonosának arról, kilenc hónapon belül eladja az amerikai leányvállalatot egy megbízható amerikai tulajdonosnak vagy betiltják az alkalmazást az Egyesült Államokban.

„Ez másfélszer annyi, mint a Covid előtti időszakban volt, és jóval több, mint bármely más közép-európai repülőtér, illetve város elérhetősége Kínából” – büszkélkedett a külügyminiszter, majd kifejtette, az EU hatalmas hibát követ el, amikor egyfajta veszélyként állítja be az együttműködést az ázsiai országgal.