Demonstrációra hívta pénteken délutánra a szentendreieket Vitályos Eszter, a Fidesz országgyűlési képviselője, aki április eleje óta kormányszóvivő is, hogy kikényszerítsék a mellrákszűrés megint a szentendrei járási szakrendelő épületében legyen. Bár a képviselő levelében úgy fogalmazott „legyünk ott minél többen”, ő maga nem jelent meg. Petricskó Zoltán, a Fidesz-KDNP polgármesterjelöltje helyettesítette.
Vitályos Eszter távolmaradása ellenére összegyűltek néhány tucatnyian a szakrendelő előtt. Zömében nők, főként olyanok, akik maguk vagy családtagjaik révén ismerik a mellrákot.
A demonstráció előzménye, hogy egészen a közelmúltig a járási szakrendelőben egy magánszolgáltató végezte állam által támogatott mellrákszűrést. E mellett az együttműködési szerződés alapján magánellátást is végezhetett az önkormányzati szakrendelőben. Ezt a megállapodást azonban egy elszámolási vita miatt felbontották. Vitájukat bíróságon próbálják rendezni. A szakrendelő vezetője a közfinanszírozott szűrések biztosításra új szolgáltatóval szerződött, amely májustól szűrőbusszal végezi az érintett nők vizsgálatát, a busz két hétig áll egy-egy településen. Így a mammográfia-szűrés nemcsak a járási központban, Szentendrén,
hanem a Dunakanyar más településein - Budakalászon, Pomázon, Tahitótfalun is – elérhető lesz.
Valamivel három óra előtt érkezett a demonstráció helyszínére Fülöp Zsolt, szentendrei polgármester. Őt csak néhány perccel előzte meg a rendezvényt szervező civilszervezet vezetője, Solymosi Heléna, aki rögtön számonkérte a polgármestert, hogyan hozhattak a lakosság megkérdezése nélkül egy ilyen döntést? A rendelő igazgatója, Dublinszki-Boda Péter próbálta az ekkorra már több tucatnyi emberből álló csoportot arról meggyőzni, hogy a megszűnt rendszer kevésbé volt hatékony,
mert a behívottak 22 százaléka jelent csak meg, a szűrőbusszal viszont - az üzemeltetők tapasztalata szerint - az érintett nők 50 százaléka átszűrhető.
Azt is mondta: az új szolgáltatással helybe viszik a vizsgálatot. A szakrendelő szolgáltatásait pedig bővítik: vásárolnak egy új ultrahang készüléket, ezzel is csökkentve az előjegyzési időket.
A köré gyűltek viszont ragaszkodtak ahhoz,
hogy a szakrendelő épületében biztosítsák a mammográfiát, ultrahanggal, és szükség esetén azonnali citológiai vizsgálattal, merthogy eddig ez így volt.
„Szentendrén élünk, nem akarunk utazni sehová” – mondta határozottan egy szőke nő. Egy másik asszony azt firtatta: mikor, kivel egyeztettek a változásról? Miért nem beszélték meg mindezt a lakossággal? (A város képviselő-testülete április 24-én hozott határozatot a mellrákszűrés átalakításáról. A szavazásnál a fideszes képviselők tartózkodtak.)
Petricskó Zoltán polgármester-jelölt lapunk kérdésére, hogyan egyeztethető össze demonstrációjuk a kormányzati egészségpolitikai törekvéssel, amely most a koncentrációban látja az egészségügy fejlesztésének útját – azt felelte: innen nem az állam vonta el a szolgáltatást. Itt az intézmény vezetője volt döntési helyzetben. „Úgy hiszem, hogy egy vezetőnek ha van egy szolgáltatás, azért küzdenie kell” – mondta.
A másfél órás demonstráció alatt láthatóan nem győzött meg senki, senkit. A Nők Szentendréért Egyesület nevében Solymosi Heléna lapunknak azt mondta: miután a demonstrációjukon nem kaptak kielégítő válaszokat,
petíciót indítanak azért, hogy állítsák vissza a megszokott ellátást, ami 2006 óta elérhető volt, itt helyben a szakrendelőben.