Szerda este 8 óra 50 perckor landolt a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren Hszi Csin-ping (Xi Jinping) kínai elnök, a Kínai Kommunista Párt főtitkára repülőgépe. A politikust és hitvesét Orbán Viktor miniszterelnök és felesége, Lévai Anikó fogadta.
A repülőgépnél magyar népviseletbe öltözött gyerekek köszöntötték az elnöki házaspárt, ősi szokás szerint kenyérrel és sóval kínálták őket, majd a Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium diákjai üdvözölték a vendégeket. Egy rövid kulturális műsorra is sor került a Csillagszemű Táncegyüttes előadásában.
Hszi Csin-ping, a világ második legnagyobb gazdasági hatalmának számító Kína elnöke még soha nem tett hivatalos magyarországi látogatáson, amelyet most a két ország közötti diplomáciai kapcsolatfelvétel 75. évfordulójára időzítettek. A politikus Belgrádból érkezett Budapestre, a légikikötőben információink szerint buszokkal vitt Kína-szimpatizánsok várták, a fővárosba vezető útvonalon több helyen is kínai zászlót – a Könyves Kálmán körúton például egy molinót – lehet látni. Eközben a Budapesten több helyen kifeszített Tibet-zászlókat eltüntették, a Gellért-hegyen lévő keresztnél az egyik Tibet-zászlót kínaival takarték le. . A rendőrség korábban lezárta a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér – M4 – M0 – M5 autópálya bevezető – Gyáli út (M5 bevezető) – Könyves Kálmán körút – Rákóczi híd – Pázmány Péter sétány – Műegyetem felső rakpart – Szent Gellért tér – Szent Gellért felső rakpart – Krisztina körút – Attila út – Dózsa György tér – Palota út – Dísz tér – Tárnok utca – Szentháromság tér – Hess András tér útvonalat.
Tiltakozni csak limitált helyen lehetséges. Mint korábban mi is hírt adtunk róla, tibetiek egy csoportja a Deák Ferenc téren demonstrált a pekingi vezetés ellen. Azért választották ezt a helyszínt, mert a Karmelita kolostopr előtt tervezett demonstrációra a hatóságok nem adtak engedélyt.
Az Erzsébet hídra már kitűzték a kínai zászlókat, Hszi Csin-ping szerda este érkezik BudapestreHszi Csin-ping cikket írt a Magyar Nemzetbe: „A kínai–magyar barátság olyan, mint a jó tokaji bor: illatos, édes, tartalmas és tartós”A kínai elnök egy párizsi és egy belgrádi látogatás után érkezett budapestre egy olyan küldöttség élén, amelyben jelen van Vang Ji külügyminiszter, Lan Foan pénzügyminiszter, Vang Ventao kereskedelmi miniszter, Dzsen Sancsie, a Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság elnöke és Ju Csianhua, a Vámügyi Főigazgatóság vezetője is. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter élőben közvetítette a landolást. Várakozásai szerint a látogatás alatt 16 kétoldalú megállapodást fognak aláírni.
Orbán Viktor egyébként évek óta keresi Kína kegyeit a befektetések érdekében a Budapest–Belgrád-vasútvonal felújításától a világ legnagyobb elektromosautó-gyártója, a BYD szegedi megjelenéséig. Ez egészen addig fajult, hogy a miniszterelnök még a a kommunizmussal szembeni fenntartásai is feladta, amelynek a jeleként a 2017-es pekingi látogatásán simán megkoszorúzta a kommunista emlékművet azon a Tienanmen téren, ahol 1989 nyarán a kínai néphadsereg vérbe fojtotta a diáktüntetéseket. Az összetűzésekben hozzávetőlegesen 1500-3000 ember halt meg.
Kína egyébként eddig körülbelül kilencmilliárd eurónak megfelelő összeget fektetett be Magyarországon, a legutóbbi nagy bejelentés arról született, hogy Szegedre jön a világ legnagyobb elektromosautó-gyára, a BYD. Aleksandar Vučić szerb elnök szerdán elejtette, hogy Orbán Viktor ígérete szerint a magyarok 2026-ra végeznek a Budapest–Belgrád-vasútvonal rájuk eső részével.
Érzéki csalódás, hogy jelentőségünk van Kína aszámára, de most jönnek a távol-keleti gyárak