Oroszország;Kína;Egyesült Államok;Vlagyimir Putyin;szankciók;külkereskedelem;diplomáciai kapcsolatok;Hszi Csin-ping;orosz-ukrán háború;

Putyin üzent a világnak Pekingből: Együtt védjük az igazságosság elveit és a többpólusú valóságot tükröző, nemzetközi jogon alapuló demokratikus világrendet

A stratégiai kapcsolatok elmélyítéséről állapodott meg pekingi találkozóján a kínai és az orosz elnök, s az ukrajnai konfliktus politikai rendezését szorgalmazták, miközben Moszkva újabb frontot nyitott a háborúban.

Vlagyimir Putyin és vendéglátója, Hszi Csin-ping egyaránt elítélte csütörtökön az Egyesült Államok egyre agresszívabbnak minősített magatartását, aggodalmukat fejezve ki a szerintük a hadászati nukleáris egyensúly megbontására irányuló amerikai globális rakétavédelmi tervekkel kapcsolatban. A találkozón ugyanakkor ígéretet tettek Kína és Oroszország stratégiai kapcsolatainak elmélyítésére.

Kijelentették, hogy fokozni fogják országaik már jelenleg is szoros védelmi-katonai együttműködését, amely, mint mondták, növeli a regionális és globális biztonságot. Hszi Csin-ping megerősítette, hogy az orosz vezetéssel számos kérdésben azonos állásponton vannak.

"Kína kész arra, hogy ... közösen érjük el országaink fejlődését és megfiatalodását, és együtt dolgozzunk a tisztesség és igazságosság fenntartásán a világban" 

– mondta Moszkva és Peking diplomáciai kapcsolatfelvételének 75. évfordulóján.

Putyin, aki ötödik elnöki ciklusának első külföldi látogatására érkezett a kínai fővárosba, egyértelmű üzenetet küldött ezzel a világnak. Az orosz vezető Moszkva és Peking világpolitikai együttműködését a nemzetközi színtér egyik fő stabilizáló tényezőjének nevezte.

"Együtt védjük az igazságosság elveit és a többpólusú valóságot tükröző, nemzetközi jogon alapuló demokratikus világrendet"

- mondta Hszinek. Látogatására néhány héttel azután került sor, hogy Antony Blinken amerikai külügyminiszter Kínába repült, hogy újabb szankciókat helyezzen kilátásba az Ukrajna ellen háborút folytató orosz hadsereg kínai támogatása miatt, és hat nappal azután, hogy Moszkva újabb frontot nyitott az ukrajnai háborúban. Az Egyesült Államoknak azonban láthatóan nem sikerül aláásni azt a "határok nélküli" partnerséget, amelyet Putyin 2022. februári pekingi látogatásakor hirdetett meg, néhány nappal azelőtt, hogy átfogó inváziót indított Ukrajna felszámolására.

Hszi szerint a felek egyetértettek abban, hogy az ukrajnai válság politikai rendezése a "helyes irány", és mindkét ország ellenzi az elhúzódó ukrajnai konfliktust és annak esetleges átmenetét egy ellenőrizhetetlen szakaszba. Putyin pedig háláját fejezte ki Kínának, amiért megpróbálja megoldani az ukrajnai válságot, és a Reuters szerint hozzátette, hogy tájékoztatni fogja Hszit az ottani helyzetről, ahol az orosz erők több fronton is előrenyomulnak.

A Hszivel folytatott megbeszélésein Putyin felvázolta azokat az ágazatokat, amelyekben a két ország szorosabbra készül fűzni gazdasági kapcsolatait,

a nukleáris és energetikai együttműködéstől kezdve, az élelmiszer-ellátáson át, a kínai autók oroszországi gyártásig. 

A Putyin pénteken az északkeleti Harbin városába is ellátogat, ahol ma nyílt meg egy orosz termékeket árusító bevásárlóközpont.

Elemzők szerint gazdasági téren a felek egyik legfontosabb célkitűzése, hogy megkerüljék az ukrajnai háború miatt kiszabott amerikai szankciókat, amelyek fékezik az Oroszországba irányuló kínai exportot mind a fogyasztási cikkek, mind a katonai célra is felhasználható termékek terén, amelyek kulcsfontosságúak az Ukrajnát megszálló orosz hadigépezet számára. Látogatása előtt a kínai állami médiának nyilatkozva Putyin külön dicsérte a felek "időszerű" döntését, hogy a kétoldalú kereskedelemben megerősítették a nemzeti valutájukban történő közvetlen elszámolásokat. Hszi Csin-pinggel folytatott tárgalásain pedig kijelentette, hogy 

„ma már az összes kifizetés 90 százaléka rubelben és jüanban történik".