MSZP;MVM;Mátrai erőmű;Tóth Bertalan;adatigénylés;

- Elutasították a Mátrai-feljelentést

Tóth Bertalan a döntés kapcsán panasszal élt.

Bűncselekmény gyanújának híján elutasította a rendőrség Tóth Bertalannak az állami MVM 2019-2020-as tulajdonosi határozataival kapcsolatos feljelentését – derül ki az MSZP-frakcióvezető néhány nappal ezelőtti Facebook-bejegyzéséből. A döntés kapcsán panasszal élt.

A politikus négy éve szeretné megismerni azokat a kormányzati döntéseket, amelyek alapján az állami MVM 2020 elején Mészáros Lőrinc érdekeltségeitől, több tízmilliárdért, megvásárolta a lerobbant és környezetszennyező Mátrai Erőművet. Első körben az akkor illetékes vagyonminiszterrel torkollott levelezése sajátos félreértésekbe. Az illetékes kormánytag később a járványra és a szerinte szükséges kitakarásokra hivatkozva kért időt és pénzt. Az ennek nyomán kibontakozó per elsősorban eme költségtérítés mértékére összpontosított. Bár Tóth Bertalan mindvégig hangsúlyozta, hogy kitakarásmentes iratokat kér, végül 54 ezer forint kifizetését vállalta.

Az ügy az első- és a másodfokot is kétszer járta meg, mivel, bár mindkét tanács mind a kétszer az ellenzéki politikusnak adott igazat, tavaly év elején a Kúria kibővített testülete, „az ügy különös bonyolultságára tekintettel”, visszautalta az aktát első fokra. Bár másodszorra már a Kúria sem gördített akadályt a mindvégig egyező irányú, jogerős ítéletek elébe, az ellenzéki honatya által igényelt tulajdonosi határozatokat az illetékességet időközben megöröklő energiaügyi tárca márciusban csak kitakarásokkal küldte meg. Pedig, Tóth Bertalan szerint, míg egy ilyen per során minden olyan sorról, amit az adatgazda titkolna, a bírónak tételes döntést kell hoznia, e lehetőséggel az alperes nem élt. Így viszont az ítélet szerinte csak kitakarásmentes iratokra vonatkozhatott. Arra hivatkozva tehát, hogy a vesztes fél nem hajtotta végre az ítéletet, rendőrséghez fordult.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) szerint a bírósági ítélet nem tartalmazza, hogy az iratokat kitakarásmentesen kell kiadni - idézi a határozatot a szocialista politikus. Pedig más jogerős ítéletek alapján ilyenkor a kitakarás tilos - véli. A rendőrség túllépte hatáskörét, mivel egy bírósági ügyben döntött, a feljelentés elutasításával pedig, kéretlenül és illetéktelenül, felülbírált egy jogerős ítéletet – fogalmaz. Úgy véli, a BRFK-nak mégis nyomozást kellene indítania, aminek elrendelését ellenkező esetben az ügyészségtől kéri.

Meg kell tudnunk, pontosan milyen döntéseket hoztak Orbánék az MVM-ről 2019-ben és 2020-ban, amivel, a Mátrai Erőmű túlárazott állami visszavásárlása és Mészáros Lőrinc érdekeltségeinek támogatása révén, 75 milliárd forint közpénzt „égettek el” - közölte.

Szerinte akkor sem szabotálhat tovább a rendőrség, ha jelen "jogállami" viszonyaink közepette az a kormányzati elvárás, hogy az Orbán-kabinetet érintő ügyekben minden kezdeményezést elkaszáljanak. Ahelyett, hogy most a rendőrséget tornáztatják hamis és mondvacsinált elutasítási indokok kiötlése érdekében, a jogerős ítéletnek megfelelően, akár ki is adhatnák a közérdekű adatokat - fogalmaz Tóth Bertalan.

Az ugyane ügyben az Energiaügyi Minisztérium ellen kezdeményezett végrehajtási kérelmükre az illetékes bíróságtól még nem kaptak választ - tudtuk meg a politikustól.

A közérdekű adattal visszaélés miatt tett feljelentést a BRFK április 22-én a bűncselekmény gyanújának hiánya miatt elutasította – erősítette meg lapunknak a frakcióvezető közlését a nyomozóhatóság. Az elutasító határozattal szemben a feljelentő panaszt nyújtott be, amit elbírálás céljából az ügyészségre küldtek – tették hozzá.

Az MVM az áramszámlában is lódíthat

Az MVM a jelenlegi, kilowattóránként bruttó 61 forint körüli hazai tőzsdei áramárhoz képest, saját bevallása szerint is, 268,9 forintos „világpiaci” árhoz viszonyítva mutatja ki a villanyszámla narancssárga „rezsibokszában” a 36 forintos rezsicsökkentett, illetve az átlagfogyasztás feletti, 70 forintos lakossági piaci áron elért, így nyilván tetemes megtakarítást – hívta fel a figyelmet a 24.hu. Tóth Bertalan MSZP-frakcióvezető tavaly nyár végén a gázszámla kapcsán hasonló ellentmondásra hívta fel a figyelmet. Bár az ellenzéki politikus ennek kapcsán bejelentést tett a Gazdasági Versenyhivatalnál (GVH), a hatóság nem osztotta a honatya visszaélés-gyanúját. Így most, Tóth Bertalan keresete nyomán, bíróság kötelezte a GVH-t alapos vizsgálatra. A lap megkeresésére a szocialista politikus az áramszámlák esetében is szükségesnek nevezte az alapos versenyfelügyeleti eljárást.

Mérsékelt, 2,4 százalékos gazdasági növekedést vár az Európai Bizottság és az Egyensúly intézet előrejelzése idénre a magyar gazdaságban. A kiigazítások várhatóan elmaradnak.