Spanyolország;amnesztiatörvény;Pedro Sánchez;

Győzött Pedro Sánchez, de még nem ünnepelhet

Elfogadták a katalán szeparatistáknak szóló amnesztiatörvényt.

Minimális többséggel, 177 szavazattal 172 ellenében, a spanyol képviselőház csütörtökön véglegesen elfogadta a Pedro Sánchez miniszterelnök baloldali koalíciós kormánya által kezdeményezett, a katalán szeparatistáknak szóló amnesztiatörvényt, közölte az EFE spanyol hírügynökség.

A spanyol politikát a tavaly júliusi választások óta uralta és radikalizálta a katalán kérdés, mindmáig a leggyúlékonyabb témájának számít. Bár a voksolást a jobboldali Néppárt (PP) nyerte meg, nem tudott kormányt alakítani, mert egyetlen potenciális koalíciós partnere a szélsőjobboldali Vox, Orbán Viktor miniszterelnök spanyolországi szövetségese lett volna, amellyel azonban egyetlen demokratikus erő sem volt hajlandó együttműködni, Pedro Sánchez baloldali koalíciója viszont csak a katalán pártok támogatásával tudott többséget szerezni. Sánchez már a kormányalakítási tárgyalásokon megígérte a száműzetésben élő Carles Puigdemont vezette Junts per Catalunya pártnak az amnesztiát, amit a PP és a Vox egyenesen hazaárulásnak tart és politikai korrupciónak nevez, több tiltakozó tüntetést is szerveztek ellene.

Sánchez szerint az amnesztia a békés együttélés és a spanyol-katalán viszony normalizációját szolgálja, de tény, hogy a két katalán párt, a Junts és a kevésbé radikális ERC 14 képviselőjének támogatása nélkül nem tudna kormányozni.

Az amnesztiatörvény lehetővé teszi a 2017-es katalán elszakadási kísérlet után száműzetésben élő szeparatisták, köztük Puigdemont hazatérését, de kizárja a terrorizmus, hazaárulás és a korrupció – miatt elítéltek szabadulását.

A jogszabályt a képviselőház már március 14-én elfogadta, de a jobboldali ellenzéki többségű szenátus elutasította azt, így a szöveg visszakerült a végső döntést meghozni jogosult alsóházba. Hatályba lépéséhez meg kell jelennie a Hivatalos Közlönyben, erre jövő héten kerül sor. Ezután a bírák feladata lesz a törvény alkalmazása, de az ellenzék az Alkotmánybírósághoz vagy az Európai Unió Bíróságához fordulva késleltethetik a tényleges amnesztiát. A PP máris jelezte, hogy az általuk vezetett regionális kormányok alkotmányellenességi fellebbezéseket fognak benyújtani a jogszabály ellen.