Európai Parlament;EP-képviselők;lelépési pénz;távozók;

Tizenöt év EP-képviselőség után 60 millió forintnak megfelelő lelépési pénzt kap a fideszes Kósa Ádám

A többi távozó képviselő sem jár rosszul az európai parlamentben eltöltött évek alapján, nem beszélve a költségtérítésekről, és a 63 évüket betöltöttek uniós nyugdíjáról.

Az Európai Parlament távozó magyar képviselői közül a fideszes Kósa Ádám 15 éve, még 2009-ben szerzett mandátumot, így neki három ciklus után 155 655 euró jár, hozzávetőleg 61,5 millió forint – írja az első jelnyelven kommunikáló EP-képviselőről a 24.hu. Ugyanakkor hét, szintén lejárt mandátumú, de csak egyciklusos politikus, a Fidesz részéről Hidvéghi Balázs, Trócsányi László, Tóth Edina, a DK-s Rónai Sándor és Ara-Kovács Attila, a momentumos Cseh Katalin és Donáth Anna, valamint a jobbikos Gyöngyösi Márton fél évnyi pénzhez, csaknem 25 millió forinthoz jut.

– A fideszes Járóka Lívia, aki húsz éve lett EP-képviselő, de 2014-ben nem került be az EP-be (akkor 10 havi végkielégítést kaphatott), és csak 2017-ben, Pelczné Gáll Ildikó lemondása után lett ismét tagja a testületnek. Ezért ő most hét havi búcsúpénzre számíthat, ami 72 368 eurót (közel 30 millió forintot) jelent. Három EP-képviselőnk két ciklust, azaz tíz évet dolgozott az EP-ben, nekik már 103 770 euró, azaz 41 millió forint jut: az MSZP-ből a ciklus közben kilépő Ujhelyi István és a fideszes Bocskor Andrea és Deli Andor – összegezte a portál.

Amint arról a Népszava is beszámolt, jelenleg az EP-képviselők tiszteletdíjának bruttó összege havi 10 075 euró, amelyből az uniós adó és biztosítási járulékok levonása után kerekítve 7854 euró marad. A politikusok ezen felül számos juttatásban részesülnek, amelyek a parlamenti munkájukkal együtt járó kiadásaikat fedezik. Ennek legnagyobb tétele az általános költségtérítés, ami havonta 4950 euró. Az EP-ből távozó képviselőknek három hónapig jár nekik a havi költségtérítésük fele.

A hatályos szabályozás szerint a távozók az eltöltött éveik számától függően minimum hat, maximum 24 hónapig jogosultak a tiszteletdíjnak megfelelő átmeneti juttatásra, és feltételekkel életük végéig hozzáférhetnek az európai egészségbiztosításhoz, amely a költségeik 66 százalékát fedezi.  A volt EP-képviselők 63 éves koruktól öregségi nyugdíjra jogosultak, ami az évektől függően sem lehet több, mint egykori tiszteletdíjuk 70 százaléka. A most távozók közül Trócsányi Lászlónak és Ara-Kovács Attilának jár az utóbbi juttatás, ami 1816 eurót, 720 ezer forintot jelent, ami a magyar átlagnyugdíj háromszorosa.