szavazatszámlálás;Fővárosi Közgyűlés;Momentum Mozgalom;

144 szavazaton múlt, hogy nem küldhetett képviselőt a Fővárosi Közgyűlésbe a Momentum

Egy abszurd szabály miatt a kisebb pártok jóval rosszabbul járhatnak, amennyiben több szavazólap van az urnában, mint ahány aláírás szerepel a névjegyzékben. 

Mindösszesen 144 szavazat hiányzott a Momentumnak, hogy bekerülhessen a Fővárosi Közgyűlésbe – derül ki Csóka Endre matematikus, a Telexen megjelent cikkéből.

A párt Budapesten 39 471 szavazatot kapott, ami 4,98 százalékos eredményt jelent. Így lényegében elmondható, hogy csak egy hajszál választotta el a pártot az 5 százalékos bejutási küszöbtől. Holott valójában 227-tel több, összesen 39 698 érvényesen kitöltött szavazatot számoltak meg a Momentumnak. A különbség egy meglehetősen abszurd szabályból fakad: ha bármelyik szavazókörben több szavazólapot találnak egy urnában, mint ahányan aláírták a névjegyzéket, akkor minden pártlistától érvénytelenné nyilvánítanak ennyi darab teljesen érvényesen kitöltött és leadott szavazatot.

A többlet szavazólapok valamilyen hiba miatt keletkezhetnek. Lehet, hogy valakinek véletlenül két szavazólapot adtak vagy nem íratták alá, hogy átvette a szavazólapokat. S bár minden párttól ugyanannyi szavazatot, vonnak le, ez a kisebb pártoknak érzékenyebb veszteséget jelent. Ám jó eséllyel így is kapott 5 százaléknyi érvényes szavazatot a Momentum, csak a már előbb említett szabály miatt le kellett vonni.

Az ellenzéki pártnak legalább 1, legfeljebb 28 - Csóka Endre becslése szerint körülbelül 10 - szavazat hiányzott ahhoz, hogy elmondhassa: az érvényesen leadott szavazataik száma elérte az összes érvényesen leadott szavazatok számának az 5 százalékát.