Az egész eljárást két bejegyzés indukálta: Magyar Péter arról írt Gulyás Gergelynek, befáradna-e vele a Központi Nyomozó Főügyészségre tanúskodni, és felszólította a miniszterelnököt, maradhat-e egy olyan kormány, amelynek egyik tagja olyan súlyos korrupciós bűncselekményben érintett, amiről tudomása van a kormánynak is – jelentette be csütörtök délelőtti sajtótájékoztatóján Fürcht Pál főügyész, a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) vezetője.
Vannak olyan személyek, akik szeretik tudni, mi van egy ilyen állítás mögött, ezért feljelentést tesznek – jegyezte meg. Hozzátette, a feljelentő egy magánszemély, aki a posztot úgy értette, Magyar Péter egy olyan korrupciós ügyről tud, amiről a kormány tagjainak tudniuk kell, ugyanakkor nem tettek feljelentést. A Fővárosi Nyomozó Ügyészség elrendelte a nyomozást. Kihallgatták Magyar Pétert, aki azt mondta, ő a bejegyzéseiben a Schadl–Völner ügyre gondolt, aminek tárgyalása már több mint egy éve folyamatban van. A Tisza Párt alelnöke akkor azt is mondta, nincs tudomása arról, hogy olyan személynek, akinek a vesztegetés miatt feljelentést kellett volna tennie, nem tette volna ezt meg.
A Fővárosi Nyomozó Ügyészség tanúként hallgatta meg Varga Juditot, aki szintén közölte, korábban nem volt tudomása erről a nyomozásról. Tanúként hallgatták ki Rogán Antalt, Gulyás Gergelyt, és a hangfelvételen megjelenő személyeket is. Egybehangzóan azt állították, nincs tudomásuk arról, hogy valakinek feljelentési kötelezettsége lett volna, és azt nem teljesítette volna.
Így ezt a tényállást szerinte megnyugtatóan tisztázni lehetett, ilyen bűncselekmény nem volt, a nyomozást annak hiányában meg kellett szüntetni.
A következő téma az ügyiratok feltételezett manipulációja volt. A sajtótájékoztatón elhangzott, megállapítható volt, hogy ezeket senki nem manipulálta, minden iratot a jogszabályoknak megfelelően értékeltek.
A beszélgetésben utalás szintjén megjelent személyek nem Rogán Antal irányítása alatt dolgoztak, hanem az Igazságügyi Minisztériumban. A nyilvántartás adatai szerint a Dettiként említett személy és Rogán Antal sem járt az ügyészség épületében.
Nyomozati iratokat az ügyészségtől Gulyás Gergely, Rogán Antal és Varga Judit sem kapott, és a Dettiként megjelölt személy neve nem lett kitörölve iratokból. Kovács Katalin legfőbb ügyészségi szóvivő azt mondta, a beszélgetés olyan tárgyi tévedésekkel van tele, ami kizárja, hogy az ügyészségi adatokból szereztek információkat, ahogy azt is, hogy az információkat az iratokat ténylegesen ismerő személyektől szerezték volna. Magyar Péter jogellenesen törölt konkrét adatról nem tudott, a sajtóban ilyenként megjelölt valamennyi irat sorsa meghatározható. Az ügyészség csak azokat az iratokat nem tette bizonyítás tárgyává, melyek elkülönített eljáráshoz tartoztak, vagy amiket a jogszabályok alapján nem lehetett bizonyítékként felhasználni – szögezte le.
A nyomozás során a bírósági feladatokat a Budai Központi Kerületi Bíróság látta el, másodfokon a Fővárosi Törvényszék másodfokú tanácsai. De a nyomozati ügyiratok egy-egy példánya lényegében az egész nyomozás ideje alatt megtalálható volt más hatóságnál is.
A nagy terjedelmű nyomozati ügyirat manipulálása olyan összehangolt, bíróságokra is kiterjedő tevékenységet igényelt volna, ami még belső segítséggel is kizárt lett volna
– jelentette ki a szóvivő.
Ezt követően Fürcht Pál arról beszélt, amikor ilyen súlyos állítások érik az ügyészséget, a Fővárosi Nyomozó Ügyészségnek kutyakötelessége a nyomozást a lehető legszélesebb körben lefolytatni. Először azt kellett megvizsgálnia, vajon milyen körülmények közt, milyen valóságtartalommal hangzott el a beszéd. Ez egy – akkor még – házaspár közti magánbeszélgetés volt, aminek egy kiragadott részletét az egyik tag felvette. Az első kérdés az volt, mikor készült a beszélgetés. Magyar Péter azt mondta, hogy 2023 januárjában, Varga Judit pedig megerősítette ezt, bár pontosan a beszélgetésre és a tartalmára nem emlékezett. De visszahallgatva a saját hangját és az elmondottakat, erre következtetett. Hozzátette, a férje akkoriban állandóan pletykákat próbált visszamondatni vele, később pedig megtudta, felvette ezeket. A beszélgetés kicsit „szürreális voltára” a főügyész azzal világított rá, hogy jelen időben hangzott el a hangfelvételen az, „menjen be az embered, és nézze meg, mik vannak az iratokban”. Azonban – idézte fel – 2022. októberében nyújtotta be a vádiratot KNYF a bíróságra, 2022. november 7-én, már a beszélgetést megelőzően az eredeti okiratok nem a KNYF-en, hanem a Fővárosi Törvényszéken voltak. 2022. november 7-én itt már megtartották az első ülést.
2023. januárjában bejönni a Központi Nyomozó Főügyészségre, hogy itt mit kéne esetleg valamit kihúzni, az meglehetősen szürreális
– jelentette ki. Hozzáfűzte, ha itt most megjelenne valaki, hogy egy miniszter azt kéri, nézze meg az iratokat és szeretne belőle kihúzni, szerinte az illető a biztonsági őrön sem jutna át.
Ugyanakkor – folytatta – vizsgálni kell, mi van akkor, ha mégis van az állításokban igazság. Például úgy, hogy meg kell nézni, elhangzik-e valami, ami arról szól, hogy az információkat akár Varga Judit, akár Magyar Péter olyan személytől tudta, aki tisztában volt azzal, mik a valódi iratok. A beszélgetésen nem hangzik el ilyen, sőt, szerepel benne, hogy a sajtóból származnak információk. Maga a szöveg sem arra utal, hogy Rogán Antal vagy „emberei” húzatták ki, hanem a Dettiként említett személy, aki egyébként az igazságügyi minisztériumban dolgozik.
A főügyész leszögezte,
a nyomozás során megnézték a nyomozati iratokat, összehasonlították az elhangzottakkal, és nem találtak egyetlen olyan iratot sem, amit úgy manipuláltak volna, hogy bizonyítékot tartalmazott volna, illetve azt kihúzták volna.
Az „Ádám, Barbara és Tóni” részről Fürcht Pál leszögezte, az ügyészség „nem félt” Rogán Antal nevétől, és vizsgálták, volt-e vagy van-e közbeszerzési vagy koncessziós eljárás, ami a vállalkozóra vagy a cégére volt szabva. Ám ilyet a vádhatóság nem talált. Az ügyészségnek egyébként nem célja emberek lejáratása, legyen az „Ádám, Barbi, Tóni”, vagy „Fletó, Viki, Palika”, pláne nem olyanok esetében, akikre nincs bizonyíték.
Az ügyészség vizsgálta azt is, hogy Völner Pált bárki figyelmeztette volna a lehallgatásokról. Kovács Katalin közölte,. 2021 tavaszán Völner Pál neve említés szintjén sem jelent meg, csak 2021. szeptember 20-án rendelték el ellene a nyomozást. Sem Völner Pál, sem Schadl György nem semmisítettek meg bizonyítékot, Völner magatartásában nem történt változás.
Elhangzott az is, hogy Rogán Antal 2021. november 2-án 18:25-kor hívta fel telefonon Völner Pált, akivel 30 másodpercet beszéltek, majd még aznap este Völner Pál járt a Miniszterelnöki Kabinetirodán. Rogán Antal telefonhívását megelőzően tíz perccel Senyei György, az Országos Bírói Hivatal elnöke is hívta Völnert, ez a beszélgetés három percet tartott. Másnap, november 3-án a Központi Nyomozó Főügyészség rejtett figyelést rendelt el. Az ügyészség szerint így ezt 2-án még se Rogán Antal, se Senyei Barna György nem tudhatta.
Rogán Antal és Gulyás Gergely azt vallotta, nem volt szokatlan, hogy egy államtitkár az esti órában menjen a Karmelitába.
Fürcht Pál megszólalása előtt Kovács Katalin legfőbb ügyészségi szóvivő jelezte, a nyomozás szerint nem volt feltárható kapcsolat Rogán Antal és Schadl György között. A rendelkezésre álló adatok alapján egyetlen kormánytagnak sem volt tudomása korrupciós cselekményről az előkészítő eljárás elrendelése, vagyis 2021. március 5. előtt.
Az az állítás, hogy Schadl György Rogán Antal embere volt, nem büntetőeljárásba illeszthető tény, a rendelkezésre álló adatok szerint egyetlen kormánytagnak sem volt tudomása korrupciós cselekményről az előkészítő eljárás elrendelése, vagyis 2021. március 5. előtt.
Az ügyészség szóvivője a sajtótájékoztató elején azt is elmondta, Magyar Péter két Facebook-bejegyzése alapján a Fővárosi Nyomozó Főügyészség kilenc tanút hallgatott meg, 17 ezer oldalnyi iratot vizsgált meg.
A sajtótájékoztatón a főügyész a Népszava kérdésre válaszolva elmondta, Rogán Antal azt állította, ő soha nem beszélt azzal a vállalkozóval, aki Schadl Györgynek azt mondta, Tónival, Ádámmal és Barbarával egyeztetett. A férfi fényképét látva is azt mondta, nem találkozott vele, viszont kabinetfőnöke, Nagy Ádám akár találkozhatott is vele.
Arról, hogy a hangfelvételen olyanokat hangzanak el, mint például hogy Polt Péter legfőbb ügyész gyenge, Fürcht Pál közölte, ez nem úgy működik, hogy egy lelkes ügyész benne hagy valamit egy anyagban, ez csapatmunka. A bizonyítékok nem gyűlnek, gyűjtik azokat. Nem Polt Péter az ura az ügyészségnek, hanem a törvények – szögezte le.
További újságírói felvetésekre reagálva közölte,
nem tudják kizárni, hogy Völner Pát valaki figyelmeztette, hogy túl szoros a kapcsolata Schadl Györggyel, de ezt nem tudták alátámasztani.
Varga Judit tanúként azt vallotta, hogy a Magyar Péter által rögzített hangfelvételen nem mondott igazat.
a volt igazságügyi miniszter azt is közölte, nem tudja, mire gondolta akkor, amikor azt mondta, hogy Polt Péter nem ura a helyzetnek,
Az ügy a körül a 2023. januári hangfelvétel körül forog, amelyet Magyar Péter hozott nyilvánosságra az ő és az akkori felesége, Varga Judit beszélgetéséről. Ezen Varga Judit kimondja, hogy Rogán Antal kabinetminiszter emberei belenyúltak a Schadl–Völner–ügy aktáiba, kihúzták a számukra kínos részeket.
Tanúként hallgatta ki Varga Juditot az ügyészség a Schadl-Völner-ügybenMaga Rogán Antal nemrég a 444-nek adott interjúban úgy nyilatkozott, megkérdezte Varga Juditot, aki „finoman szólva is alaptalan dolgokat állított”, és azt a választ kapta tőle, abban a szituációban már bármit elmondott volna, csak hogy szabaduljon a férjétől. – Én ezt a magyarázatot elfogadom, főleg utólag, sok dolog ismeretében, amit a volt férjéről tudni kell – jelentette ki a tárcavezető. Arra, hogy a Schadl–Völner–ügy lehallgatási jegyzőkönyvei szerint egy Grécs László nevű orvos „Tónival, Barbarával és Ádámmal” egy 35 éves nagy üzletről beszélgetett egymással. Ezzel kapcsolatban elmondta, ő maga nem vett részt ilyen beszélgetésben. Lelkiismerete nyugodt.