Orbán-idézetekkel indul a kormány Antiszemitizmus Elleni Nemzeti Stratégiája, a következő 128 oldal java része pedig megúszós, kipipált házi feladat és unalmas brosúra, konkrétumok és érdemi vállalások nélkül – írja a hvg.hu.
Mint arról lapunk is beszámolt, egy június 20-i kormányhatározat rögzítette, hogy a kormány elfogadta az Antiszemitizmus Elleni Nemzeti Stratégia című dokumentumot, és támogatja annak megvalósítását. Orbán Viktor kormányfő felhívta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert arra, hogy gondoskodjon a stratégia kormányzati honlapon történő azonnali közzétételéről.
Az „azonnali” a gyakorlatban 4 napot jelentett, mert június 24-én került fel a kormány honlapjára a szöveg, de nem a kis késlekedés a legnagyobb probléma vele. A portál összefoglalója szerint ugyanis
a stratégia – nevével ellentétben – nyomokban sem tartalmaz ilyen jellegű elemeket, talán azért sem, mert rögzíti, hogy a kormány erőfeszítései nyomán már minden a legnagyobb rendben.
az anyag Orbán Viktor-idézetekkel kezdődik, amelyek szerint szintén minden rendben.
nem spórolták ki a szövegből a migránsozást és a hanyatló nyugatra utalásokat.
eltorzult, olvashatatlan táblázatokkal és grafikonokkal dolgoztak, de legalább kevéssel.
jellemző az 5-10 évvel ezelőtti történésekre utalás, de a legfrissebb adat is csak 2022-es.
az első kormányzati „vállalásra” 30 oldalt kell várni, és csak hét, nem túl konkrét van belőlük.
a 129 oldalnak több mint a fele jellemzően érdektelen, brosúra-jellegű töltelékszöveg.
az állami támogatást dicséri, bőkezűnek beállítva a kormányt, pedig az összeg kerekítési hiba.
Az Orbán-kormány vállalásai a következők:
a kormány bővíti a Btk.-ba ütköző gyűlöletcselekményekkel kapcsolatos online, különös tekintettel a közösségi média felületein megjelenő tartalmak elérhetetlenné tételének jogszabályi kereteit, továbbá felülvizsgálja a végrehajtás kapacitásbővítésének és eszközrendszerének fejlesztési lehetőségeit.
a kormány folyamatosan fejleszti a rendvédelmi szervek iskolarendszerű oktatási programjának és továbbképzéseinek a zsidó közösségekkel és az antiszemitizmussal kapcsolatos tananyagait.
a kulturális ágazatnak a különféle zsidó kulturális intézmények és szervezetek fenntartásának és működésének segítését, illetve azok programjainak, projektjeinek anyagi támogatását egyaránt szem előtt kell tartania.
az oktatás az antiszemitizmus elleni küzdelem egyik alappillére. Mindannyiunk közös érdeke, hogy a jövő generációi a történelmi tényeket objektíven, teljeskörűen bemutató iskolai oktatásban részesüljenek. (…) Az Oktatási Hivatal a tankönyvfejlesztések folyamatában továbbra is együttműködik a zsidó közösségek oktatási szakértőivel, a zsidósággal kapcsolatos tananyagok tartalmi fejlesztésében.
a 80 éve történt események nem merülhetnek feledésbe. Magyarország gondot fordít arra, hogy 2024-ben is méltó megemlékezéseket tart. A Magyar Kormány 1 milliárd forint költségvetési támogatást biztosított az évfordulóra.
az eddigi sikerek fényében Magyarország a jövőben is, a pénzügyi lehetőségeihez mérten, folytatja a zsidó temetők rekonstrukciós programját.
a kormány az elmúlt évtizedben minden erejével igyekezett visszaállítani a zsinagógák régi fényét, határon innen és túl egyaránt. (…) Magyarország éppen ezért a jövőben is folytatja, a pénzügyi lehetőségeihez mérten, a zsinagógák rekonstrukciós programját.