A magyar fél kezdeményezésére kedden telefonon beszélt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel. A moszkvai külügyi tárca honlapján megjelent közlemény szerint Szijjártó Péter méltatta, hogy a „rendkívül nehéz nemzetközi helyzet” ellenére Magyarország és Oroszország kapcsolata az „egészséges pragmatizmus” és a „kölcsönös haszon” szellemében fejlődik tovább.
Ezen túl a két politikus áttekintett több nemzetközi jelentőségű politikai ügyről is, ami pedig Ukrajnát illeti, mindkettejük kiemelte, hogy a kelet-európai országnak feltétel nélkül mindegyik területén élő kisebbség jogait.
Orbán–Zelenszkij: a magyar kormányfő kérte az ukrán elnököt, hogy gondolkodjon a tűzszüneten, Magyarországon ukrán tannyelvű iskola nyílikCsak félve jegyezzük meg, hogy Szijjártó Péter aligha véletlen időzítéssel aznap szakított időt az amúgy feltűnően szívélyes magyar–orosz viszony méltatására, amikor a főnöke, Orbán Viktor miniszterelnök kijevi látogatásra ment Volodimir Zelenszkij ukrán elnökhöz gyakorlatilag utolsóként az EU politikai vezetői közül azóta, hogy Vlagyimir Putyin parancsára 2022. február 24-én az orosz hadsereg lerohanta Ukrajnát. A moszkvai külügyi tárca szerint „rendkívül nehéz nemzetközi helyzet” eleve Vlagyimir Putyin miatt állt elő, Szijjártó Péter bornírt hízelgése pedig már azért is érthetetlen, mert 2021-ben pont az ő tárcája volt egy sikerrel járó orosz hackertámadás-sorozat célpontja.
Hazudott a Szijjártó-féle külügy, pontosan tudott azokról az orosz hackertámadásokról, amelyeket két éve még kampányhazugságnak nevezettNem cáfolták a fideszesek a parlament nemzetbiztonsági bizottságában, hogy hitelesek a dokumentumok a Szijjártó-féle külügyet nyitott könyvvé varázsoló orosz hackertámadásrólEz a hackertámadás nem volt elég ahhoz, hogy a külgazdasági és külügyminiszter néhány hónappal később ne vegye át Szergej Lavrovtól az orosz Barátság érdemrendet, és ahhoz sem, hogy az Orbán-kormány ne képviselje következetesen az orosz érdekeket.az Európai Unióban azóta is.
Ügyesen megkerülték a magyar vétót, Szijjártó Péter sértődötten reagált, miközben a tanácskozáson egyáltalán nem volt konfrontatív