;

átláthatóság;Lánczi Tamás;Transparency International Magyarország;transzparencia;Szuverenitásvédelmi Hivatal;

- Lánczi Tamás szerint nem igaz, amit a Transparency International állít, a kért adatok nem nyilvánosak

Egyúttal közölte, jogszabályváltozások is várhatók, amik úgynevezett „átláthatóságot” fogják növelni. 

A vizsgálatot nem fogják tudni megakadályozni, ezt le fogjuk folytatni, annak ellenére is egyébként, hogy a Transparency International Magyarország (TI) nem működik együtt - jelentette ki a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője a Hír TV hétfő esti adásában.

Mint korábban mi is beszámoltunk róla, a Fidesz ökleként funkcionáló szervezet egy 62 pontos adatbekérő levelet küldött a „külföldről származó támogatás” felhasználásával kapcsolatban, mivel szerintük a TI a „választói akarat befolyásolására irányuló” tevékenységet folytat. Szintén hasonló érdeklődésben volt része az Átlátszónak is.

Lánczi Tamás azt hangoztatta, a Transparency ezzel egész egyszerűen fittyet hány a magyar törvényekre, hiszen a szuverenitásvédelmi törvény egyértelműen fogalmaz: adatokat kell szolgáltatniuk. Megpróbálunk ezekre a kérdésekre újból választ kapni, hogy ha nem, akkor más módon fogunk ennek utánajárni - fűzte hozzá, ám azt nem fejtette ki, mik ezek. A nyomaték kedvéért közölte, hogy le fogják vonni a tanulságokat és úgymond az „átláthatóság növelésének”  érdekében jogszabályváltozásokra is szükség lesz.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője jelezte, téves a Transparency azon állítása, miszerint az általuk kért adatok nyilvánosak lennének, mivel pont ezért tették fel ezen kérdéseiket. Ezen adatoknak csak ők vannak birtokában, és a tevékenységük megismeréséhez nekünk ezekre az adatokra szükségünk lesz. Egész egyszerűen nem állja meg a helyét, amit a Transparency állít, hogy minden adatuk nyilvános, ez tételesen nem igaz - mondta Lánczi Tamás.

Kapott kérdést azzal kapcsolatban is, hogy a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) átláthatósági vizsgálatot indított a szervezettel szemben, mivel nem tették közzé a Központi Információs Közadat-nyilvántartásban az ötmillió forintot meghaladó értékű szerződéseit, támogatásokat, illetve kifizetéseketek ezáltal nem tett eleget az adatszolgáltatási és átláthatósági kötelezettségeiknek. Minderre tizenöt napjuk volt.

Az elnök erre úgy felelt, hogy ezt már egy hete megtették. „Egyébként az összes kért szerződés, amit közadatigénylés formájában tőlünk értek, ott van a honlapunkon, elolvasható, most már a közadattárban is ott van. Úgyhogy azt hiszem, hogy mi, ellentétben az előbb említett szervezetekkel, teljesen transzparensek vagyunk - zárta nyilatkozatát Lánczi Tamás. 

Nem biztosokat, csak vezető tisztviselőket küld a magyarországi tanácskozásokra.