;

börtönök;elnyomás;Oroszprszág;

Gershkovich csupán egy gyalog Putyin geopolitikai játszmájában

- Elfogyott az orosz ellenzék, elkezdtek külföldiekre vadászni Vlagyimir Putyin hatóságai

Kémkedni és hazaárulónak lenni ma igen könnyű Vlagyimir Putyin birodalmában.

Evan Gershkovich, a Wall Street Journal tudósítója és az orosz ellenzéki angol nyelvű ellenzéki portál, a The Moscow Times korábbi riportere az első nyugati újságíró, akit a hidegháború óta kémkedés vádjával letartóztattak Oroszországban. Az amerikai újságíró tárgyalása június 15-én kezdődött. Pénteken bűnösnek találták és 16 év börtönre ítélték. Ő maga, valamint a Wall Street Journal következetesen tagadta a kémkedés vádját, a 32 éves férfit az amerikai hatóságok politikai túsznak tekintik, az EU és nemzetközi újságírói szervezetek is felszólították Oroszországot a szabadon engedésére.

A tiltakozás ellenére a Kreml kitartott amellett, hogy „tetten érték” az amerikai újságírót. Az orosz főügyész júniusban azzal vádolta meg Gershkovichot, hogy a CIA-nak dolgozott, és „titkos információkat gyűjtött” az Uralvagonzavod tankgyártóról a Szverdlovszk megyei Jekatíerinburgban, ahol letartóztatták. Tárgyalása zárt ajtók mögött zajlott, ügye részleteit, az állítólagos kémkedés bizonyítékait nem hozták nyilvánosságra. Neve felmerült egy esetleges fogolycsere kapcsán is, erről maga Vlagyimir Putyin elnök is beszélt, de nem ismert, hogy zajlottak-e ilyen irányú tárgyalások és ha igen, akkor min buktak el.

Evan Gershkovich ügye csak a jéghegy  csúcsa, Oroszországban ugyanis szinte naponta történnek újabb és újabb abszurd letartóztatások annak dacára, hogy a valódi orosz ellenzék tagjai már mind vagy börtönben vagy emigrációban vannak. Július 15-én például egy moszkvai bíróság távollétében nyolc év börtönbüntetésre ítélte Masa Gessen orosz-amerikai újságírónőt, amiért „orosz katonákról szóló, politikai gyűlölettel motivált, tudatosan hamis információkat terjesztett” - jelentette a Net Freedoms Project nevű emberi jogi civil szervezet közlése alapján a The Moscow Times.

Masa Gessen oroszországi születésű, de az Egyesült Államokban él. Az orosz hatóságok haragját látszólag egy tavalyi interjúnak köszönheti, amelyet a népszerű youtubernek és újságírónak, Jurij Dudnak adott, és amelyben az orosz hadsereg által az ukrajnai Bucsában elkövetett atrocitásokról beszélt. Az újságírónő ellen tavaly decemberben adott ki elfogatóparancsot Oroszország. Valójában azonban másról van szó. A The Moscow Times emlékeztet, hogy az 57 éves Gessen nembináris és transznemű személy, aki Vlagyimir Putyin elnök egyik legszókimondóbb kritikusaként ismert. 2013-ban költözött New Yorkba, amikor Oroszország elkezdte bevezetni az LMBTQ+ közösséggel szembeni jogfosztó intézkedéseket. A háború alatt „hamis információkat” büntető szabályozást az ukrajnai agresszió kezdete után vezették be, 15 év börtönbüntetéssel sújthatók az ebben vétkesnek talált személyek. Az elmúlt közel két és fél évben több mint 131 embert küldtek rács mögé Oroszországban a hadseregről terjesztett állítólagos hamis hírek miatt.

De a hazaárulás vádja is felkapottabb, hazaárulónak lenni pedig ma igen könnyű Vlagyimir Putyin birodalmában.

 Múlt héten számolt be a független orosz média arról, hogy 9 év börtönbüntetésre ítélték a 21 éves Tatjana Laletina egyetemistát hazaárulás vádjával. Az ő bűne az volt, hogy 2022. február 24-én, az orosz invázió első napján 10 dollárt adományozott egy ukrán alapítványnak. Majd az FSZB ügynökei feltörték a telefonját, és 2022 áprilisában újabb 20 dolláros adományozásról szereztek tudomást - jelentette a Mediazona független orosz portál a tomszki bíróság sajtószolgálatára hivatkozva.

Laletinát idén február végén tartóztatták le a szibériai Tomszk városában. Az ellene felhozott vád akár 12-20 év börtönnel büntethető. A tomszki területi bíróság június 28-án zárt tárgyalást követően bűnösnek találta Laletinát, és a minimálisan előírtnál alacsonyabb büntetést szabott ki rá. A lány barátja a Govorit NeMoszkva Telegram csatornán tette közzé a neki írt levelet: „Visszamentem a cellámba, és nagyon örültem. Csak kilenc év!”, írta a lány.

Amint arról lapunk is beszámolt, ugyancsak a múlt héten 6-6 év szabadságvesztésre ítélték Szvetlana Petrijcsuk drámaírót és Jevgenyija Berkovics rendezőt egy színházi előadás miatt, amely a vád szerint a terrorizmust támogatja.

J.D. Vance ohiói szenátor már a Republikánus Párt új, a Trump által formált nacionalista populista szárnyát képviseli és feltétlen lojalitás fűzi az elnökjelölthöz.