;

Magyarország;Szijjártó Péter;Orbán Viktor;bojkott;külügyminiszteri találkozó;soros elnökség;Josep Borrell;

- Orbán Viktor „békemissziójára” válaszul, törlik a naptárból az uniós külügyminiszterek augusztus végére tervezett találkozójának magyarországi helyszínét

Az Európai Unió fődiplomatája úgy döntött, hogy a tagállami külügyminiszterek augusztus végére Budapestre tervezett informális találkozóját Brüsszelben tartják meg. 

Josep Borrell ezt azután jelentette be, hogy a tárcavezetők hétfőn hosszú vitát folytattak és kritizálták Orbán Viktor “békemisszióját” és Szijjártó Péter ENSZ-ben elhangzott nyilatkozatát, amelyben a külgazdasági és külügyminiszter háborúpártisággal vádolta az EU-t.

A közösség kül- és biztonságpolitikai főképviselője az eszmecserét követő sajtótájékoztatóján jelképes politikai döntésnek nevezte, hogy a hagyományokkal ellentétben a külügyminiszterek nem az EU Tanács soros elnökségét adó országban, hanem az Unió székhelyén rendezik meg nyárvégi nem hivatalos tanácskozásukat. Magyarország július elseje óta tölti be ezt a tisztséget.

A hétfői találkozón Szlovákiát kivéve minden tagállam bírálta a magyar kezdeményezést, amelyet az EU hivatalos álláspontjával ellentétesnek minősített. Az ülésre érkezvén több politikus is kifejtette: Orbán Viktor nem a huszonhetek álláspontját képviselte, amikor soros elnökként találkozott Vlagyimir Putyin orosz, Hszi Csin-Ping kínai államfővel és Donald Trump volt amerikai elnökkel, hogy Ukrajna sorsáról tárgyaljon. Bár a magyar kormány tagadja, hogy a miniszterelnök az Unió nevében folytatott megbeszéléseket, azok időzítése és az elnökségi logó látványos használata miatt nem tudta meggyőzni partnereit.

A zárt ajtók mögött zajló vitában a hozzászólók egy része válaszlépést sürgetett. Egyes sajtóhírek szerint 13 tagállam akarta, hogy a találkozót Budapesten tartsák meg, öt azt mondta, hogy nem vesz részt, nyolc pedig Josep Borrellre bízta a döntést.

A lengyel külügyminiszter javasolta, hogy a magyar főváros helyett rendezzék az eseményt Ukrajnában, ehhez azonban nem sikerült megnyernie a résztvevők egyhangú egyetértését. (Ha a tárcavezetők ülését az EU-n kívül tartják, ahhoz mind a 27 kormány beleegyezése kell). Borrell és mások is kifejtették,

hogy a magyar kormány szembement a lojális együttműködés elvével, amikor partnerei háta mögött és ellenére cselekedett.

Szijjártó Péter a Facebook-oldalán közvetített és még a hivatalos döntés előtt adott nyilatkozatában “gyerekesnek” nevezte a vitát, amelyen Magyarország “háborúpárti hisztériával” szembesült, és azt mondta: ha lesz is döntés a helyszínváltoztatásról, annak nincs jelentősége.

Az uniós főképviselő újságírók előtt visszautasította a gyakran hangoztatott magyar álláspontot, miszerint az Európai Unió háborúpárti. - Vlagyimir Putyin háborúpárti! - fogalmazott, hozzátéve, hogy senki nem akar jobban békét, mint Ukrajna, de a békének igazságosnak és az ENSZ alapokmányába foglalt elvek tiszteletben tartásán kell alapulnia.

Az elnökjelöltségtől vasárnap visszalépő Joe Biden alelnöke, Kamala Harris támogatását jelentette be, ám a Demokrata Párt küldöttjei nem kötelesek ezt figyelembe venni az augusztusi jelöltállító konvención. Az utódlás kérdése egyelőre nyitott marad.