;

Orbán-kormány;Magyarország;Európai Bizottság;ítélet;pénzbírság;felszólítás;

- 78 milliárd forintos fizetési felszólítást kapott Brüsszelből az Orbán-kormány

Magyarországnak végre kell hajtania az EU Bíróságának ítéletét, és 45 napon belül ki kell fizetnie a menekültügyi pénzbírságot – írja az Orbán-kormánynak címzett friss levelében az Európai Bizottság.

Az Európai Bizottság (EB) július 16-án levelet és fizetési felszólítást küldött a magyar kormánynak – tájékoztatta a Népszavát Christian Wiegand szóvivő. Ebben a testület egyrészt tájékoztatást kér arról, hogyan kíván megfelelni az idén június 13-án, illetve 2020. december 17-én hozott európai bírósági ítéleteknek, másrészt 45 napos határidőt szab egy 200 millió eurós bírság kifizetésére. Az ország teljes jelenlegi tartozása több mint 240 millió euró, amely naponta 1 millióval emelkedik.

Mint beszámoltunk róla, az Európai Unió Bírósága (EUB) június 13-án pénzbírságot szabott ki Magyarországra, amiért nem teljesítette a bírói testület egyik korábbi ítéletét. A pénzbírság két részből áll: egyrészt az Orbán-kormánynak az ítélethozatalt követően 200 millió euró átalányösszeget kell fizetnie az EU kasszájába, ezen felül naponta 1 millió euró összegű kényszerítő bírságot mindaddig, amíg migrációs és menekültügyi szabályait nem hozza összhangba az uniós elvárásokkal.

A múlt héten kelt bizottsági levél egyelőre csak az átalány befizetésére szólítja fel a magyarországi hatóságokat 45 napos határidővel. Ha ezt elmulasztják, akkor az Európai Bizottság újabb felszólítást küld, de már csak 15 napot adva a teljesítésre.

Amennyiben a pénz ezután sem érkezik meg Brüsszelbe, az uniós testület megkezdi a kamatokkal növelt összeg fokozatos behajtását a Magyarországnak járó közösségi támogatásokból.

Ami a napi egymillió eurós bírságot illeti, az EB levelében egyelőre arról érdeklődik, hogy Budapest miként kívánja a törvényeit összhangba hozni az EU menekültügyi és migrációs jogszabályaival, és a válasz függvényében dönt a további lépésekről. Az eljárás hasonló az átalányösszeg behajtásakor követett procedúrához, csak ebben az esetben az EB először tájékozódik, amit később fizetési felszólítás követ 45 napos határidővel, majd nem teljesítés esetén levonás. A különbség az, hogy a napi bírság összege mindaddig emelkedik, amíg a magyarok nem hozzák meg a szükséges törvényeket.

Az ügy 2020. decemberéig nyúlik vissza, ekkor született egy európai bírósági döntés, amely megállapította, hogy a magyar menekültügyi szabályok több tekintetben összeegyeztethetetlenek az uniós joggal. A bírák mindenekelőtt azt kifogásolták, hogy Magyarország korlátozta harmadik országok állampolgárainak a menedékjogi eljáráshoz való hozzáférését, nem tartotta tiszteletben a jogorvoslathoz való jogukat, jogellenesen tartotta őket őrizetben a tranzitzónákban. Bár a tranzitzónákat időközben bezárta, az ítéletben foglaltak nagy részét azóta sem teljesítette. Ezért az Európai Bizottság 2022. februárjában keresetet nyújtott be, amelyben azt kérte az EU bírói testületétől, hogy állapítson meg átalányösszeget és napi pénzbírságot a verdikt figyelmen kívül hagyása miatt. A 2024. júniusában megszületett jogerős ítélet alapján az átalány 200 millió, a napi bírság egymillió euró.

Ez volt az első eset, hogy az európai bírák pénzbüntetést szabtak ki Magyarországra.

Orbán Viktor kormányfő a Facebookon júniusban felháborítónak és elfogadhatatlannak nevezte a döntést és azt írta, hogy nem engednek a brüsszeli bürokraták zsarolásának.

Megkaptuk a bíróság ítéletét és megvizsgáljuk az ítélet jelentős részének való megfelelés módját és eszközeit, a fizetési kötelezettségen kívül. Ez a munka folyamatban van – ezt válaszolta lapunknak Bóka János Európa-ügyi miniszter, amikor július 10-én tartott brüsszeli nemzetközi sajtókonferenciáján megkérdeztük tőle, mit kíván tenni az Orbán-kormány annak megelőzésére, hogy a pénzbírság összege ne legyen kifizethetetlenül magas. 

Úgy, hogy a Tisza Párt elnöke egy kicsit később kezdte.