;

Európai Unió;Magyarország;Ausztria;átlagkereset;lemaradás;

- Itt van még egy kétes dicsőség, Magyarország büszkélkedhet a negyedik legrosszabb átlagkeresettel az Európai Unióban

Ausztria utolérése egyre távolibbnak tűnik. Ott az átlagfizetés a háromszorosa a miénknek.

Uniós szégyenpadon a magyar fizetések: az osztrák átlagbér harmadát sem kaptuk meg a munkájuk után 2023-ban a magyarok – írja a Bankmonitor az Eurostat adatai alapján. Tavaly a magyarok átlagkeresete a negyedik legalacsonyabb volt az Európai Unióban. Míg az uniós nettó átlagfizetés évi 28 217 eurót tett ki, addig hazánkban kevesebb mint feleannyi, 12 456 euró volt a nettó átlagkereset. Ezzel mindössze Bulgáriát, Romániát és Horvátországot sikerült megelőznünk. 

Forintosítva még inkább láthatóvá válik Magyarország lemaradása, ezért a portál átváltotta az eredetileg euróban megadott adatokat. E szerint az uniós átlagkereset 2023-ban csaknem 900 ezer forint volt. A llegjobban fizetett dolgozók Luxemburgban élnek, ahol az átlagos havi nettó kereset elérte az 1,56 millió forintot. A hollandoknál ez az összeg 1,44 millió, Írországban pedig 1,37 millió forint.  A hazánk által három és fél évtizede utolérni kívánt Ausztria is egyre távolabbinak tűnik. Magyarországon 2023-ban 396 ezer forint volt a nettó átlagbér – ami az uniósnak megközelítőleg a 44 százaléka –,  míg az osztrák munkavállalók ennek több mint a háromszorosát, 1,22 milliót vihették haza.

Nem állunk sokkal jobban az életszínvonal tekintetében sem. Az adatok szerint a magyarok az uniós életszínvonal 65,2 százalékán élnek. Vásárlóerő szempontjából lényegesen kisebbek a különbségek az uniós tagállamok bérei között, mint nominális értelemben. – Forintban kifejezve az aranyérmes Luxemburg és a sereghajtó Bulgária átlagbére között több mint ötszörös különbség mutatkozott. A dobogó tetején elhelyezkedő Hollandiában (141,1 százalék) kevesebb mint 3-szor annyit ér a helyi átlagbér, mint a sor végén kullogó Szlovákiában (53,6 százalék). Magyarország az előző évhez képest két helyet javított a rangsorban, így a 22. helyre kerültünk. Ezzel hazánkban az átlagkereset alig a kétharmadára elegendő annak a fogyasztási szintnek, amelyet az uniós átlagpolgár megengedhet magának  olvasható az összeállításban.

A magyar állam még tavasszal felvett egymilliárd euró hitelt kínai állami bankoktól, de az  ügyletről elfelejtett hírt adni.