Úgy tűnik, az Orbán-kormány kitartó oroszpártisága kezdi tönkretenni a Lengyelországhoz fűződő, hagyományosan szívélyes viszonyt is Ennek jele az az interjú, amelyben Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter meglehetős lesújtóan nyilatkozik a magyar miniszterelnök diplomáciai törekvéseiről.
A Visegrad Insightnak a politikus azt mondta, nem ért egyet azzal, hogy Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin narratívája győzedelmeskedne az orosz-ukrán háború vonatkozásában. Orbán Viktor úgynevezett békemissziójáról azt mondta, előbb látni akarja, hová mi lesz az eredménye. – Természetesen a magyar miniszterelnök PR-jának jót tett. Ennek ellenére például az Európai Unió külügyi tanácsának legutóbbi ülésén Magyarország álláspontját nem támogatták. Mi több, elszigeteltnek tűnik, amikor éppen szolidaritást kér Európától az Oroszországból Magyarországra tartó kőolajszállítás kérdésében. Nem adják meg ezt a szolidaritást, mert nehéz barátokat szereznie annak, aki önzést áraszt magából” - fogalmazott.
Energiaár-robbanás és áramhiány jöhet Magyarországon a Barátság kőolajvezeték leállítása miattGulyás Gergely: Ukrajna a békepárti álláspont miatt zsarolja Magyarországot – Kormányinfó percről percreRadoslaw Sikorski megosztott egy figyelemre méltó történetet is Szijjártó Péterről. Amikor szóba került, hogy a magyar uniós soros elnökség alatt a külügyi tanács ülései Budapesten vagy Brüsszelben legyenek, ő lengyel külügyminiszterként kompromisszumos megoldásként Ukrajnát javasolta Lvivet vagy éppenséggel Munkácsot is. Ez ráadásul nem is lett volna precedens nélküli, hiszen két éve már Kijevben is tartottak külügyi tanácsülést - jegyezte meg. Szijjártó Péter eleinte viszonylag nagy lelkesedéssel támogatta is az ötletet, a tárgyaláson azonban más utasításokat kaphatott Budapestről, így végül egyedüliként megvétózta a javaslatot. – Nem látom, hogy ez a törekvés az egyensúlyra mégis hogyan növelhetné Magyarország befolyását. Ehelyett csak mindenki mást irritál - jelentette ki.
Szóba került az is, hogy az Orbán-kormány mostanában a szuverenitásával magyarázza a Keletnek való egyre mélyebb elköteleződést, ehhez képest Radoslaw Sikorski emlékeztetett, hogy amikor a magyarok az autokratikus államoktól való függőségbe gázolnak, a saját szuverenitásukat korlátozzák.
Mi nem engednénk, hogy kínai rendőrök járőrözzenek Varsó utcáin, de mindenki úgy értelmezi a szuverenitását, ahogy jónak látja
- utalt az Orbán-kormány jóvoltából a magyar fővárosban járőröző kínai rendőrökre.
Az interjúban szóba került a V4 helyzete is. A lengyel külügyminiszter azt mondta, szeretnék az államszövetséget a legnagyobb országok között képviselni, probléma azonban, hogy alapvető biztonsági kérdésekben sem értenek egyet, márpedig Ukrajna a négy visegrádi ország közül hárommal határos.
Lengyelország és Csehország elkötelezett Ukrajna támogatása mellett, Szlovákia jelenleg a semlegesség felé hajlik, Magyarország pedig akadályozó tényező
- mondta. A V4 jelenleg csak olyan témákban tud együttesen fellépni, ahol közös érdekek vannak, ezért Radoslaw Sikorski szerint vissza kell térni azokhoz a kérdésekhez, ahol még fennállnak ezek. Ezek közt említette a kommunista múlthoz kapcsolódó kérdéseket, például, hogy az ipar egyes területeken még mindig elavult, hogy szükségesek az infrastruktúra uniós forrásai, emellett lehet együttműködés a mezőgazdaság, ifjúsági csereprogramok, ösztöndíjak terén. A Visegrádi Alap is jól működik, évi 10 millió euróval - tette hozzá. A tárcavezető szerint fenn kell tartani azokat a formákat, amelyeket még mindig hasznosnak találnak, egészen addig, amíg jobb idők lesznek.
Mint beszámoltunk róla, Orbán Viktor legutóbb tusnáfdürdői beszédében támadt neki Lengyelországnak. A szombati beszéd egyik pillanatában magyar miniszterelnök képmutatónak nevezte a jelenlegi lengyel kormány politikáját. A „legszemforgatóbb, a legálságosabb” politikájuk a lengyeleknek van, akik kritizálnak minket az Oroszországgal való kapcsolataink miatt, miközben ők közvetítőkön keresztül üzletelnek Oroszországgal – mondta a magyar kormányfő. Kissé hagymázas fejtegetéseiben emellett azzal vádolta Lengyelországot, hogy megváltoztatja az európai erőviszonyokat azzal, hogy a Berlin-Párizs tengelyt gyengíti egy új konfiguráció, az állítólagos London–Varsó–Kijev tengely kedvéért a balti és a skandináv államok bevonásával.
Kitört a diplomáciai botrány, a varsói külügy is visszaszólt Orbán ViktornakWładysław Teofil Bartoszewski lengyel külügyminiszter-helyettes kijelentette, nem üzletelnek Oroszországgal, ellentétben Orbán Viktor miniszterelnökkel, aki a nemzetközi közösség peremére szorult mind az Európai Unióban, mind a NATO-ban. „Nem igazán értem, hogy Magyarország miért akar tagja maradni olyan szervezeteknek, amelyeket annyira nem szeret, és amelyek állítólag rosszul bánnak vele. Miért nem hoz létre Orbán egy uniót Putyinnal és néhány hasonló típusú autoriter állammal?” - tette fel a kérdést. Hangsúlyozta, hogy amit a magyar kormány tesz, az jelenleg mindenképpen EU-ellenes, ukrán- és lengyelellenes politika. A politikus emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor jelenleg blokkolja azt az EU-tól Lengyelországnak járó kétmilliárd zlotyt, amely Ukrajnának átadott lengyel katonai szállítmányok megtérítésére szolgál, és azt mondja, hogy továbbra is blokkolni fogja. Azt szokták mondani, hogy lengyel, magyar két jó barát, de itt most igen nagy a veszekedés - zárta mondanivalóját a lengyel külügyminiszter-helyettes, mire az orosz Barátságért kitüntetés büszke tulajdonosa, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pattogós hangvételű Facebook-bejegyzésben közölte, hogy „betelt a pohár” Lengyelország vonatkozásában.