Nagy lépést tesz szövetsége megújítására Japán és az Egyesült Államok. Amerikai részről Lloyd Austin védelmi és Antony Blinken külügyminiszter, valamint japán kollégáik, Kihara Minoru és Kamikava Joko közös nyilatkozatban jelentették be a tervet tokiói találkozójuk után, ahol Kína „politikai, gazdasági és katonai kényszerítő lépéseit” a „legnagyobb stratégiai kihívásnak” nevezték az ázsiai-csendes-óceáni térségben és azon túl. Ennek jegyében átalakítják a Japánban állomásozó amerikai erőket a két ország védelmi együttműködésének elmélyítése érdekében
A Joe Biden amerikai elnök és Kisida Fumio japán miniszterelnök által egy áprilisban jóváhagyott átalakítás arról tanúskodik, hogy Tokió és Washington aggodalommal szemléli a régiót, ahol Kína egyre agresszívebben érvényesíti területi igényeit, Észak-Korea pedig folytatja illegális fegyverprogramját, miközben mindketten szorosabbra fűzik kapcsolataikat az Ukrajna ellen háborút vívó Oroszországgal. Ezzel szemben Peking vélhetően dühösen reagál majd arra – írta jelentésében a CNN –, hogy az USA erősíti kapcsolatait regionális szövetségeseivel a világnak azon a részén, amelynek folyamatait Kína igyekszik meghatározni. Peking azzal vádolja az USA-t, hogy a térségben egyfajta hidegháborús blokkosodást erősít.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter előzőleg szombaton a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) laoszi csúcstalálkozóján kínai kollégájával, Vang Jivel részletesen tárgyalt Tajvanról és Peking közelmúltbeli „provokatív” katonai lépéseiről a demokratikusan kormányzott, önálló szigettel szemben, amelyet azonban Kína a saját területének tekint. Egy magas rangú amerikai külügyi tisztviselő szerint Blinken és Vang megállapodott, hogy folytatják a katonai kapcsolatok helyreállítását, ám nem tértek ki a nukleáris fegyverzet-ellenőrzési tárgyalásokra, amelyeket Kína leállított tiltakozásul amiatt, hogy az Egyesült Államok fegyvereket szállít Tajvannak.
A megbeszélésen Blinken közvetítette Vangnak, hogy Joe Biden amerikai elnök és Kamala Harris alelnök, a Demokrata Párt elnökjelöltje egyaránt hisz a kapcsolatok stabilitásának és a szabályokon alapuló rend fenntartásának fontosságában - tette hozzá a tisztviselő. Blinken tárgyalt arról is, hogy Kína támogatja Oroszország hadiipari bázisát, és a tisztviselő szerint további amerikai szankciókra figyelmeztetett, ha Kína nem szorítja vissza ezeket a szállításokat.
Előzőleg pénteken Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is tárgyalt kínai kollégájával az ASEAN csúcsértekezletén. A TASZSZ orosz hírügynökség szerint a politikus kijelentette, hogy Oroszországnak és Kínának közös erőfeszítéseket kell tennie a külső erők délkelet-ázsiai beavatkozása ellen.
Egy nappal azután, hogy Vang több mint háromórás megbeszélést folytatott Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszterrel – aki kijelentette, hogy Ukrajna nyitott a tárgyalásokra Oroszországgal, ha Moszkva „jóhiszeműen” cselekszik – Lavrov megköszönte Kína „kiegyensúlyozott és következetes” álláspontját az ukrajnai válsággal kapcsolatban, s üdvözölte Peking kezdeményezéseit az összes érdekelt fél érdekeit figyelembe vevő megközelítések előmozdítására – közölte az orosz külügyminisztérium.
Pénteken Peking bejelentette, hogy Li Huj különmegbízott vasárnaptól Brazíliába, Dél-Afrikába és Indonéziába látogat az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos diplomáciai egyeztetései sorában, abban a reményben, hogy „megteremti a béketárgyalások újrakezdésének” feltételeit.
Antony Blinken további amerikai szankciókra figyelmeztette kínai kollégáját, Vang Jit, ha Peking nem szorítja vissza az Oroszország hadiipari bázisának nyújtott kínai szállításokat.