„Igyekszünk minden jogi lépést megtenni.” – ezt válaszolta a Népszavának a cseh pénzügyminisztérium a napokban, amikor arról érdeklődtünk, mit tesz Prága azért, hogy visszaszerezze az orosz kémbankként hírhedté vált Nemzetközi Beruházási Bankban (IIB) ragadt pénzét. Míg ezek szerint a cseh kormány keresi a jogi megoldást, a magyar kabinet – látszólag legalábbis – semmit nem tesz.
Ma sincs nyoma a cégnyilvántartásban annak a csőd- vagy felszámolási eljárásnak, amelyről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter többször is említést tett.
Pedig több tízmilliárd forint a tét.
Az ügy megértéséhez érdemes felidézni az előzményeket. Mint arról többször írtunk, a Vlagyimir Putyin elnök által életre keltett egykori KGST-bankból, az IIB-ből Oroszország ukrajnai inváziójának kezdete után sorra szálltak ki az európai tagok. Szlovákia és Csehország után Románia, majd Bulgária lépett ki, Magyarország pedig utolsó EU-s tagállamként hagyta ott az intézményt. A kiszállás gyorsan ment, de a válás nem: az egykori tagországoknak rengeteg pénzük ragadt az IIB-ben, amely egyébként egy fővárosi, exkluzív, Duna-parti ingatlant, a Lánchíd Palotát választotta székhelyéül. Korábban úgy lehetett tudni,
hogy 74 milliárdnyi magyar adóforintot kellene megmentenie a kabinetnek, de a kormányzat később azt állította, hogy „csak” 74 millió dollár, azaz cirka 26 milliárd forint a tét.
Noha óriási vagyonokról van szó, a kormány most egyetlen kérdésünkre sem válaszolt, így arra sem, miért nincs nyoma a Gulyás Gergely által többször említett említett csőd- vagy felszámolási eljárásnak. Tavaly novemberben a miniszter azt mondta a kormányinfón a Népszava kérdésére: „Amennyire az eljárás részleteit ismerem itt van egy tartozás a magyar állam felé és van egy eljárás a bankkal szemben, hogy ez az eljárás átfordult-e csőd vagy végelszámolási eljárásba, azt hiszem, talán még nem, de várható, hogy átfordulhat és akkor a csőd- vagy felszámolási eljárás szabályai szerint az állam érvényesíti valamennyi igényét a hitelezővel szemben.”
Idén májusban a kormányinfón – újra a Népszava kérdésére – Gulyás Gergely azt mondta: „Ugye a bankkal szemben folyik – azt hiszem – egy felszámolási eljárás.” Amikor visszakérdeztünk, hogy ebben biztos-e, azt mondta: „Úgy emlékszem”. Aztán hozzátette:
„Amit tényszerűen tudok: itt egy nagyobb értékű ingatlan van a bank tulajdonában. Nyilván nekünk az az érdekünk, hogy bármilyen felszámolási eljárás során az az ingatlan a mi tulajdonunkba kerüljön, a magyar állam hitelezői igényét az tudja kielégíteni.”
Ez utóbbi kérdéses, hiszen az épület becslések szerint mintegy 9 milliárdot érhet, miközben a tartozás 26 milliárd, ráadásul még ezt is nehéz lesz megszerezni, ha továbbra sincs semmi jele a bankkal szemben indított eljárásának.
A szlovákok és a csehek még futnak az orosz kémbankban ragadt pénzük után, az Orbán-kormány mélyen hallgat a 74 milliárdrólAzt állította, hogy kivonult, de továbbra is budapesti címen működik a Kreml-közeli orosz kémbankEldőlt, az orosz kémbank befejezi működését Budapesten Az Orbán-kormány annak ellenére kitart a kémbank mellett, hogy a távozó Szlovákia a legjobb esetben is csak évek alatt juthat hozzá a pénzéhez