A német tanárszakszervezet anyagi támogatásával vehet részt magyarországi küldött az Oktatási Világszervezet (Education International) tizedik nemzetközi kongresszusán, amelyet idén Argentínában tartanak július 29. és augusztus 2. között.
A kongresszuson Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője képviseli Magyarországot, aki lapunknak elmondta, eredetileg nem vett volna részt az eseményen, az utazás költségeit sem ő, sem a PDSZ nem tudta volna kifizetni, különösen, miután a tagdíjbevételeik is jelentősen csökkentek az Orbán-kormány által bevezetett, az érdekvédők szerint kifejezetten a közszféra szakszervezeteinek kivéreztetését célzó új szabályozások miatt.
- Sok tagunkat nem sikerült elérni és még mindig nem tudják, hogy a tagdíjakat már nem vonja le automatikusan a munkáltató, az utalást mindenkinek magának kell intéznie. Emiatt havonta egy-másfél millió forinttal kevesebb a bevételünk, mint korábban
- közölte Nagy Erzsébet.
A számos ország több mint 1200 szakszervezeti vezetőjének részvételével megrendezett világkongresszusról is lemondtak, ám a német tanárszakszervezet, a GEW nem nézte jó szemmel, hogy Magyarországot senki ne képviselje, ezért a PDSZ delegáltjának kifizették az utazás költségeit.
Nagy Erzsébet hangsúlyozta, az ötévente megrendezett kongresszus fontos esemény a nemzetközi érdekképviseleti döntéshozás, a kapcsolatok ápolása és újabb kapcsolatok kialakítása miatt is. - Emellett képet kaphatunk arról, máshol milyen problémákkal küzdenek, milyen megoldásokat találnak.
Beszámolhatunk a magyarországi oktatási helyzetről, amire egyébként sokan kíváncsiak
- tette hozzá. A PDSZ ügyvivője kedden a magyar iskolákban dolgozó, nevelés-oktatást segítő munkatársak helyzetéről tartott előadást, valamint egy külön egyeztetésre meghívást kapott az Egyesült Államok legnagyobb tanárszervezete, az Amerikai Tanárok Szövetségétől is, melynek képviselői kifejezetten a magyar oktatási rendszer állapotáról szeretnének többet megtudni.
A kongresszuson kiemelten foglalkoznak az Oroszország által Ukrajna ellen indított háborúval, amelyben sok ukrán tanár és diák vesztette életét. De téma még a több országban is egyre növekvő pedagógushiány, az érdekképviseletek és szakszervezeti jogok elleni támadások, valamint az azok elleni fellépés is.
Több egyetem népszerű szakjaira is alacsonyabb pontszámmal lehetett bekerülni, de van, aki rendszerhiba miatt bukta a felvételit Telefonszigor az iskolában: tavaly a Belügyminisztérium még mást akart„Nulla szakmaiság jellemzi ezeket a döntéseket, amelyekkel nemcsak az igazgatót, hanem tantestületeket, sőt az egész iskolát büntetik”