;

egészségügy;járvány;szamárköhögés;NNGYK;

Illusztráció

- Már az ország összes vármegyéjéből jelentettek szamárköhögés-gyanús esetet, a Népegészségügyi Központ szerint járványszerű a terjedés

Magyarországon az elmúlt 20 évben összesen 36 igazolt eset volt, most pedig már 76-nál tartunk.

Már Budapesten és 12 újabb vármegyében is beszámoltak szamárköhögés-gyanús esetekről, így a korábbi esetekkel együtt az ország összes vármegyéje érintett – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) legfrissebb jelentéséből. A járványügyi főosztály vezetője az RTL Híradó megkeresésére közölte, az esetszámok jelentősen nőttek az elmúlt évtizedekhez képest, ez alapján a bakteriális betegség járványos terjedéséről lehet beszélni. Hozzátette, Magyarországon az elmúlt 20 évben összesen 36 igazolt eset volt, most pedig már 76-nál tartunk.

A legújabban jelentett 32 gyanús esetből minden negyedik beteg 1 éves kor alatti csecsemő. Ők a legveszélyeztetettebbek, hiszen csak részlegesen védettek. A fertőzés ellen két hónapos korban adják az első kötelező védőoltást, az utolsót 12 évesen. A védettség idővel csökken, így az a felnőtt is megkaphatja és átadhatja a betegséget, akit gyermekként beoltottak. Az NNGYK ezért a kismamák és a környezetük újraoltását javasolja.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ múlt héten az RTL Híradóval közölte, hogy két csecsemő meghalt szamárköhögés és a kialakult szövődmények miatt Magyarországon. A két haláleset az ország két különböző pontján történt.

 Közben a hatékonyság érdekében 150 mozdonyvezetőt „szabadítanának fel” újabb vonalak megszüntetésével.